reklama

Překrásné: vizualizace jednoho z nejkrásnějších míst vesmíru

monkey-head-nebula Foto: monkey-head-nebulaFoto: All

Hubbleův vesmírný teleskop oslavil před týdnem narozeniny – a to krásné čtyřiadvacáté narozeniny. A protože je co slavit, dal si tým kolem teleskopu úchvatný dárek: povedenou vizualizaci mlhoviny Opičí hlava.

Tato mlhovina se nachází v souhvězdí Orion a je od Země vzdálena asi 6400 světelných let. Je obrovská, na obloze pokrývá oblast větší než Měsíc úplňku!

Správně se této mlhovině říká NGC 2174, ale ten název je tak nudný, že jí jen málokdo řekne jinak, než Mlhovina opičí hlavy – právě tento útvar totiž připomíná, když se její fotografie otočí o 90 stupňů.

Mlhovina je výjimečná nejen svými rozměry a tím, jak nádherně vypadá, ale především tím, jak důležitá je pro vesmír. Právě zde se totiž rodí nové hvězdy – a to takovou silou, že radiační vítr, který tvoří, doslova odstrkuje jejich menší sousedy.

A právě tato mlhovina si zasloužila vizualizaci – Hubbleův teleskop byl hlavním nástrojem, který ji studoval a poznával. Podívejte se na ni:

Co je Hubbleův teleskop

Hubbleův vesmírný dalekohled (zkratka HST z Hubble Space Telescope, někdy také jen krátce Hubble) je dalekohled, který na oběžnou dráhu Země do výše 600 kilometrů vynesl v roce 1990 při letu STS-31 americký raketoplán Discovery. Dalekohled předává na Zemi obrazy vesmíru neovlivněné zemskou atmosférou. Jeho umístění mimo zemskou atmosféru umožňuje pořizovat velmi ostré snímky vesmírných těles.

Od svého vypuštění se stal jedním z nejdůležitějších dalekohledů v historii astronomie a významně se zasloužil o prohloubení poznatků o vesmíru. Přispěl k mnohým klíčovým objevům, které pomohly astronomům lépe porozumět základním problémům astrofyziky. Velmi ceněné jsou například snímky tzv.Hubbleových hlubokých polí (Hubble ultra deep fields) s nejvzdálenějšími objekty, které zatím lidstvo bylo schopno ve vesmíru pozorovat. (wiki)

Článek

Mlhovina pěti bouří Foto: NASA

Zlodějská hvězda krade světlo své mlhovině

NASA zveřejnila uhrančivou fotografii vesmírného útvaru s poetickým názvem Mlhovina pěti bouří.

 

Článek

FOTO: NASA

Mlhovina, která vypadá jako kapustňák

Tento týden se astronomům podařilo vyfotografovat mlhovinu W50 mnohem lépe než kdykoliv předtím. A světe, div se – mlhovina vypadá jako kapustňák.

První pražské slůně živě ze ZOO Praha
TV PROGRAM
Lovci sopek Foto:
00:05 01:15
46%
DNES V TVMamut: Tajemství z ledu Foto:
20.00
DNES V TVKrálovství rostlin Foto:
21.10
DNES V TVExtant Foto:
20.15
DNES V TVVévodkyně Foto:
20.15
DNES V TVDobyvatelé rudé planety Foto:
22.30
DNES V TVModrý kód Foto:
20.15
DNES V TVShow Jana Krause - 18.1.2013 - Obrázek 1 Foto:
21.35

reklama