reklama

Překladač z delfínštiny existuje! Jaké bylo jeho první slovo?

Hroznovice Foto: HroznoviceFoto: All

Sice to zní jako aprílová zpráva, ale je to realita: vědcům z americké univerzity se podařilo vyrobit přístroj, který překládá výrazy z „jazyka“ delfínů do angličtiny.

Stalo se to v polovině srpna loňského roku: vědkyně Denise Herzingová plavala s delfíny, když se najednou z přístroje, který měla u sebe, ozvalo: „Hroznovice!“ Univerzita však o výsledku pokusu informovala teprve nyní...

Ve skutečnosti se z něj ozvalo anglické slovo „Sargassum“ – ale význam je „hroznovice“ – neboli jeden druh mořské řasy. Přístroj, z něhož se slovo ozvalo, byl prototyp překladače z delfínštiny do angličtiny; stroj nazvaný CHAT (Cetacean Hearing and Telemetry). Bylo to úplně první slovo, které dokázal z komunikace delfínů rozeznat!

Jde vlastně o malý počítač zabalený ve vodotěsném pouzdře vybavený soustavou podvodních mikrofonů. Ty dokážou zachytit delfíní pískání, které je až desetkrát vyšší než nejvyšší člověkem vydávaný tón. Počítač pak zvuk přiřadí k těm, které má uložené v databázi.

Článek

Zabíjení delfínů

Masakr delfínů: 10 000 ročně zemře, aby se stali návnadou na žraloky

Rybáři z Peru zabíjejí delfíny po tisících – přesto, že je to nelegální.

Zní to až neskutečně dobře – takže to samozřejmě má celou řadu háčků. Písknutí pro hroznovici totiž není přirozenou součástí delfíního slovníku; toto konkrétní písknutí naučila „své delfíny“ právě bioložka Herzingová. Druhá námitka je ještě závažnější: od té doby se za více než půl roku nepodařilo zachytit jiný zvuk, který by byl přístroj schopný přeložit.

Stejně jde ale podle expertů z Georgia Tech o přelom. Pokud se to povedlo jednou (a nešlo o náhodu), mělo by se to dát opakovat. Hlavním smyslem výzkumu je vytvořit slovník, který se bude neustále zvětšovat a doplňovat o další identifikované zvuky…

Článek

FOTO: Thinkstock

Delfíni zachránili tulení mládě. Projevili soucit?

Kanadští filmaři natočili náhodou neuvěřitelnou scénu: několik delfínů zachránilo zcela vyčerpané tulení mládě.
Temný kraj
TV PROGRAM
DNES V TVHlavní postavy Grimm III Foto:
20.15
DNES V TVBeowulf a Grendel Foto:
22.25
DNES V TVJak se staví sen Foto:
21.30
DNES V TVZdeněk se kření Foto:
22.45
DNES V TVMyšlenky zločince - 10. řada Foto:
20.15
DNES V TVSběratelé kostí Foto:
21.15

reklama