reklama

Pravěká obří super-koala byla velká jako tele

NImbadon kostra Foto: NImbadon kostraFoto: www.iprima.cz

Když se řekne koala, asi si představíte malého roztomilého chlupáče. Pravěké koaly ale byli tvorové, kteří naháněli strach.

Teprve nedávno objevili vědci podivného tvora, který žil v Austrálii před 15 miliony lety. Vypadal téměř stejně jako dnešní koaly, jen byl mnohem, mnohem větší.

V dubnu roku 2012 oznámili vědci z australské University of New South Wales objev skvěle zachovaných koster nimbadona – obřího pravěkého vačnatce impozantních rozměrů. Podle rekonstrukce kostry se zdá, že to byl blízký příbuzný dnešních vombatů, ale až na velikost vypadal úplně jako koala. A také ji připomínal svým životním stylem – nejvíc času trávil přes své rozměry na stromech.

„Nimabdon byl špičkový lezec a jeho anatomie nám naznačuje, že šplhal podobným způsobem jako koalové,“ popisuje paleontoložka Karen Blacková pro magazín Australian Geographic. Až donedávna o těchto podivných tvorech nikdo netušil, všechno změnil až objev 30 skvěle zachovalých koster v Queenslandu

Nimbadoni mohli vážit až 80 kilogramů – to je asi osminásobek hmotnosti dnešních koal. „Jde o zcela výjimečný objev – našli jsme totiž kosti mláďat, dospělých i starých nimbadonů, všechny pohromadě,“ vysvětluje Blacková. Paleontologové studovali kostry pomocí 3D skenů a dalšími pokročilými metodami – podařilo se jim tedy zjistit o těchto super-koalách spoustu informací.

Ze života nimbadonů

Nimbadoni žili v deštných pralesích, většinu života zřejmě strávili na větvích pralesních velikánů. Austrálie tehdy vypadala úplně jinak – šlo o kontinent plný velkých a pořádně nebezpečných zvířat. Jen stromy mohly tak pomalým a neobratný tvorům poskytnout dostatek prostoru a bezpečí před predátory. Měli velmi silné přední končetiny vybavené dvěma protilehlými palci a značně ohebnými klouby.

Podívejte se na největší zástupce australské megafauny:

Nimbadoni dopadli stejně jako zbytek australských obřích vačnatců. Doplatili na změnu klimatu, která Austrálii postihl asi před 15 miliony lety. Tehdy se z doposud neznámých důvodů vlhké klima změnilo na suché Nejprve začaly umírat stromy a pak i zvířata, která na nich byla závislá – tedy ti největší savci. Ti, na rozdíl od svých menších příbuzných, nedokázali najít dostatek potravy a stali se kořistí posledních velkých šelem.

Nimbadoni nebyli zdaleka největšími vačnatci té doby – na zemi žili jejich mnohem masivnější příbuzní. Vůbec největším obrem byl mezi nimi až 4 metry vysoký Diprotodon, který vaážil téměř tři tuny.

První pražské slůně živě ze ZOO Praha
TV PROGRAM
DNES V TVAfričan Foto:
20.15
DNES V TVPredátor 2 Foto:
22.20
DNES V TVPřístav Foto:
20.15
DNES V TVČESKO SLOVENSKO MÁ TALENT Foto:
21.30
DNES V TVPrávem odsouzeni Foto:
20.15
DNES V TVSběratelé kostí Foto:
21.15

reklama