reklama

Prastará záhada: proč mají muži bradavky?

Muž a jeho bradavky - evoluční záhada Foto: Muž a jeho bradavky - evoluční záhadaFoto: Pixabay

Muži mají prsa, často i větší než ženy. Mají i bradavky – ale mléko z nich neteče. Tedy až na některé formy rakoviny, při nichž se to děje… K čemu tedy mužům bradavky vůbec jsou?

Odpověď byste našli u embryí. Až do 4 týdne embryogeneze se od sebe mužská a ženská embrya v ničem neliší – teprve potom nastupuje účinek chromozomů Y a z asexuálního tvora se začne tvořit kluk nebo holka. Proces je rozhodnutý až v 8. týdnu…

Chlapecká embrya blokují vyvíjení ženských znaků a orgánů. A jakmile začnou s produkcí testosteronu, mohou se začít vyvíjet i specifické mužské rysy. A co to má společného s bradavkami?

Nemají žádnou evoluční výhodu, respektive se ještě žádnou nepodařilo objevit. Ale současně mužům nepřinášejí ani žádné komplikace nebo nevýhody. A navíc, vznik bradavek je pro organismus energeticky naprosto nenáročný – proti tak složitým orgánům, jako je oko, jde jen o pár shluků nervů.

Stejně se většina důležitých procesů s prsy děje až v pubertě – mléčné žlázy a tuková tkáň tělo zatěžují až v dospívání. Další důležitou etapou v dějinách prsu je pak těhotenství, kdy stoupá hladina prolaktinu.

Není všechno složitější?

Zdá se tedy, že mužská prsa a bradavky jsou prostě jen nedůležité; nic mužům nedávají ani neberou, jsou v podstatě jen „na ozdobu“. V posledních letech se však objevilo několik sexuologických prací, které se na problém dívají z jiného úhlu. V řadě velkých studií totiž vyšlo najevo, že právě mužské bradavky jsou díky vysokému počtu nervových zakončení jedním z orgánů, jejichž stimulace je pro muže nejsilnější.

Je tedy dost dobře možné, že o mužských bradavkách víme jen málo a věda se celou dobu pletla. Ale to se uvidí až po dalších desítkách let výzkumů.

Text: RD

Článek

Dva idioti Foto:

Muži jsou naprostí idioti, tvrdí vědecká studie v prestižním lékařském časopise

Vědecká studie vrhá překvapivé světlo na hypotézu o mužské idiocii...
První pražské slůně živě ze ZOO Praha
TV PROGRAM
Poslední ráje Foto:
23:10 00:20
32%
DNES V TVAutosalon Foto:
20.15
DNES V TVHluboko v lesích Foto:
22.25
DNES V TVOhnivý kuře Foto:
20.15
DNES V TVdavinci 1. díl - Obrázek 3 Foto:
21.35

reklama