reklama

Pozoruhodného ještěra objevili v nitru Afrického rohu

Agama Siedlerova Foto: Agama SiedlerovaFoto: Wikimedia Commons

Německý zoolog i díky pomoci z ČR objevil v Africe nové ještěry.

Německý zoolog Philipp Wagner ve spolupráci s kolegy z České republiky a Spojených států objevil v Somálsku a Etiopii dva nové druhy ještěrů z čeledi agamovitých. Objev popisuje aktuální číslo vědeckého magazínu Amphibia-Reptilia.

Wagner agentuře DPA řekl, že zmíněná oblast Afrického rohu je druhově značně rozmanitá, a nevyloučil tak další nálezy dosud neznámých agam.

"Už v roce 2011 a také v letošním roce jsme objevili nové druhy agam," prohlásil Wagner. Nové ještěří druhy dostaly název agama somalica a agama lanzai.

Zničí klimatické změny Afriku?

Wagner dodal, že pouštní oblasti v Africkém rohu, v jehož regionu Somálsko a Etiopie leží, mají pro výzkum druhové rozmanitosti mimořádný význam, neboť tato území jako první čelí klimatickým změnám.

Agamy jsou středně velcí ještěři s velkou kulatou hlavou a dlouhým ocasem. Často jsou pestře zbarvení nebo mají na těle různé rohovité výrůstky, límce nebo hřebeny.

Pro české vědce je to v souvislosti s africkým výzkumem v krátké době již druhý úspěch. Počátkem září čeští zoologové zveřejnili objev pěti nových druhů netopýrů v západní Africe. V týmu spolu s Čechy působili také odborníci z britské Yorkské univerzity.

ČTK

První pražské slůně živě ze ZOO Praha
TV PROGRAM
DNES V TVĎábel nosí Pradu Foto:
20.15
DNES V TVBreakheartský průsmyk Foto:
22.30
DNES V TVMáme rádi Česko Foto:
20.15
DNES V TVDnes zemřeš Foto:
22.00
DNES V TVDny a noci s nepřítelem Foto:
20.15
DNES V TVCizinka Foto:
22.15

reklama