reklama

Pošlete své jméno do vesmíru! Víme, jak na to

Raketoplán, poslední let Foto: Raketoplán, poslední letFoto: All

NASA umožnila uživatelům internetu poslat své jméno do vesmíru.

V posledních letech jsou velmi populární nejrůznější prodejci, kteří vám za nemalou sumu údajně prodají pozemek na Měsíci, Marsu nebo po vás pojmenují hvězdu.

Reálně ovšem dostanete jen neplatný kus papíru a mapu. Vaše jméno ani vlastnická práva nebudou platit nikde mimo katalogy dané firmy. Pojmenovávat nebeská tělesa a útvary na jejich povrchu může jen Mezinárodní astronomická unie, a ta to dělá výhradně zdarma dle vlastních uvážení a pravidel.

Do vesmíru snadno a rychle

Vaše jméno se však může přesto dostat do vesmíru a to zcela zdarma. NASA i další kosmické agentury už několik let pořádají zajímavé marketingové kampaně. Na internetu se zaregistrujete a vaše jméno je společně s miliony dalších pozemšťanů nahráno na DVD nebo čip a ten umístěn na palubu některé z kosmických sond nebo družic. Řada Čechů tak dnes jezdí po Marsu nebo létá okolo Slunce s družicí Kepler.

Článek

Valkýr, robot NASA Foto: NASA

Roboti budou astronauty. NASA už má prototypy

Humanoidní robot jménem Valkýra – to je podle NASA budoucnost kosmonautiky.

Nejnovější možnost nabízí mise sondy OSIRIS-REx. Nejedná se o žádný výlet za dinosaury nebo za kriminálníky ve Vídni, ale o sondu k asteroidu jménem Bennu. Sonda se na svou misi vydá v září 2016, odebere vzorky z jeho povrchu a vrátí se zpět na Zemi v roce 2023.

Vaše jméno se vydá na cestu k asteroidu a zpět na Zemi. Kopie celého seznamu bude také na palubě sondy, která zůstane ve vesmíru i po návratu přistávací kapsle.

Na registraci svého jména máte čas až do konce září letošního roku.

Průběh registrace

Registrace probíhá ve spolupráci se slavnou Planetary Society, u jejíhož zrodu stal i astronom Carl Sagan (mimo jiné autor knižní předlohy k filmu Kontakt).

Otevřete stránku. Stačí vyplnit křestní jméno (First name) a příjmení (Last name). V kolonce Country vyberete zemi svého původu a samozřejmě také e-mail. Pak už jen stačí kliknout na Send Your Name a letíte do vesmíru. Po odeslání se objeví vyskakovací okno, kde naleznete své pořadové číslo a také si můžete stáhnout certifikát.

K certifikátu se můžete vrátit i později, stačí se vyhledat v databázi ZDE.

exoplanety banner

 

První pražské slůně živě ze ZOO Praha
TV PROGRAM
Poslední ráj orangutanů Foto:
02:40 03:30
34%
DNES V TVEvoluce zla Foto:
20.00
DNES V TVAmerická 70. léta Foto:
21.10
DNES V TVMoto cestou necestou Foto:
20.15
DNES V TVPeriskop nahoru a dolů Foto:
20.15
DNES V TVZátah: Vykoupení Foto:
22.15
DNES V TVOhnivý kuře Foto:
20.15
DNES V TVTOP STAR magazín Foto:
21.35

reklama