reklama

Pes ve skafandru zachránil miliony životů. Ale ne lidských…

Labrador Bazz Foto: Labrador BazzFoto: Josh Kennet

Je to labrador, jmenuje se Bazz a zachránil už víc životů, než všichni čeští hasiči dohromady.

Bazz je totiž specialistou na záchranu včelstev. Žije v Austrálii, která se stejně jako většina vyspělého světa potýká s jejich nejrůznějšími nemocemi. Tou nejhorší je mor včelího plodu.

Každý rok tato choroba zahubí tisíce včelstev po celém světě – a doposud proti ní není obrany. Jediný způsob, jak se s ní vypořádat, je prevence a čistota úlů. A právě tady mohou pomoci se svými citlivými smysly psi.

Dokážou vycítit spóry této choroby a tak odhalí rizika vypuknutí nákazy. Má to ale jeden háček: včely se psů bojí a od úlů je odhánějí. Co s tím? S řešením přišel australský včelař Josh Kennet. Pro svého labradora Bazze vyrobil vlastnoručně včelařský oblek, podobný těm lidským.

Článek

Mariňák Foto: Royal Navy

Nejlepší vojenské fotografie roku: válka může být i krásná

Podívejte se na fotografie vojáků pořízené vojáky pro jiné vojáky!

Mnohem náročnější než samotný vývoj psího včelařského obleku bylo naučit psa, aby se do něj nechal navléci a aby se v něm cítil dobře. Pokud vás celý příběh zajímá víc, najdete rozhovor s panem Kennetem na webu australské stanice ABC.

Co je mor včelího plodu?

Jediným původcem moru včelího plodu je mikrob Paenibacillus larvae larvae tyčinkovitého tvaru dlouhý 2,5–8,5 μm. Pohyb umožňují dlouhé bičíky vyrůstající po celém povrchu těla. Po určité době života a dělení tyčinka zduří a vytvoří se vřetenovité nebo kyjovité sporangium a v něm oválná spora o velikosti 1,2–1,9 μm.

Článek

Včely medonosné Foto: Wikimedia Commons

Včely se mají naučit odhalovat miny

Kdyby vymřely včely, lidé by je následovali za dva roky. Ale teď včely ukazují svou užitečnost ještě jinak...

Včelí plod (larvy) se nakazí sporami mikroba v potravě. Spora v žaludku larvy do 24 hodin vyklíčí a rychle se množí. Se vzrůstajícím množstvím patogena roste i koncentrace toxických enzymů a tělní buňky larvy se doslova rozpouštějí. Rozkládající se tkáňová struktura umožňuje mikrobu pronikat do dalších částí těla larvy. Po zavíčkování buňky hyne larva na celkovou sepsi. Zbytky jejího těla postupně vysychají a mění se v hnědočerný příškvar na dně buňky. Včely se snaží příškvar odstranit a mimoděk roznášejí infekci po plástech.

První pražské slůně živě ze ZOO Praha
TV PROGRAM
DNES V TVAutosalon Foto:
20.15
DNES V TVOhnivý kuře Foto:
20.15
DNES V TVdavinci 1. díl - Obrázek 3 Foto:
21.35

reklama