reklama

Otroci ve 20. století: bylo mezi nimi i 640 tisíc Čechoslováků!

Otroci u Kruppa Foto: Otroci u KruppaFoto: All

Dnes je pro nás asi už zcela nepředstavitelné, že by nás někdo nutil k práci – ale ještě generace našich prarodičů to zažila.

Odhaduje se, že na nucené práce bylo za II. světové války do Německa odesláno přes půl milion obyvatel Protektorátu Čechy a Morava – tedy asi každý dvacátý člověk. Co to znamenalo?

Celá ta situace je vlastně strašně absurdní. Před Hitlerovým nástupem se nezaměstnanost v Německu pohybovala kolem 30 procent. Ale už roku 1938 úplně zmizela a od roku 1939 se nacistické Německo začalo těžce potýkat s úplně opačným problémem – nebylo dost lidí na práci. A jakmile vypukla válka a statisíce mužů musely odejít na frontu, všechno se ještě výrazně zhoršilo…

Už roku 1940 Němci využívali práce 2 milionů gastarbeiterů, ale ani to nestačilo. A tak tam, kde lidé nešli dobrovolně, nastoupila síla – vznikla zvláštní kasta totálně nasazených, lidí, kteří ztratili většinu občanských i lidských práv. Ke konci války tvořili tihle otroci celou čtvrtinu celé německé pracovní síly!

Proč tohle všechno píšeme? V Praze totiž začala výstava o nuceně nasazených, na níž poznáte desítky příběhů těchto novodobých otroků, hrozné podmínky, které tito lidé museli snášet, a také pochopíte, jak je vůbec možné, že tak děsivý fenomén vznikl právě v Německu, i kde jsou jeho kořeny.

Podívejte se na reportáž ze slavnostního zahájení výstavy:

Jde o výstavu „Nucená práce. Němci, nuceně nasazení a válka“ v Královském letohrádku Pražského hradu. Podrobnosti o ní se dozvíte TADY:

Článek

Arbeit macht Frei Foto: CC BY-SA 1.0

Tip ZOOMu: Vynikající výstava o totálně nasazených

V Královském letohrádku Pražského hradu bude 2. července otevřena výstava o nucené práci v nacistické éře.

 

 

První pražské slůně živě ze ZOO Praha

reklama