reklama

Objev zcela neznámého faraona ukazuje, jak málo toho víme

Pergamen z Egypta Foto: Pergamen z EgyptaFoto: Thinkstock

V Egyptě našli hrobku dosud neznámého panovníka.

Egyptští a američtí archeologové našli hrobku dosud neznámého krále, který vládl před více než 3600 lety. Objevili ji v egyptské provincii Suhág na jihu země, asi 500 kilometrů jižně od Káhiry. Na královské kartuši nalezené na zdi hrobky i sarkofágu bylo napsáno jméno krále Senebkaje.

V pohřební komoře, jejíž kamenné stěny byly vyzdobeny malbami, se našel dosti poškozený sarkofág a rovněž kostra mrtvého. "Původně byl mumifikován, ale tělo poškodili starověcí vykradači hrobů," sdělilo podle agentury AP egyptské ministerstvo pro památky.

Na místě už nebyl nábytek, s nímž byli mrtví pohřbíváni. Našly se pouze pohřební nádoby, do nichž se ukládaly vnitřnosti mrtvého.

Záhadná doba úpadku

Expedici vedl americký egyptolog Joseph Wegner z Pensylvánské univerzity. Ten řekl, že ze střídmé velikosti hrobky lze usuzovat na to, že je svázaná s obdobím ekonomického úpadku. 

Článek

Někteří králové si nechali postavit dvě pyramidy Foto: Thinkstock

Neznámou hrobku nejvyššího lékaře starého Egypta objevili čeští archeologové

Obrovský objev v Egyptě – a objeviteli jsou čeští archeologové!

Odborníci se domnívají, že král Senebkaj žil kolem roku 1650 před naším letopočtem, tedy v době nazývané druhé přechodné období. V tomto období slabé centrální vlády vznikla malá království.

Alí Asfar, který vede na ministerstvu oddělení pro památky z období faraonů, řekl, že Senebkajovo jméno je na takzvaném turínském papyru. Na tomto dokumentu starém 3000 let jsou zapsána jména 300 egyptských faraonů.

Asfar podle agentury AFP také řekl, že Senebkaj mohl být zakladatelem královského rodu z hornoegyptského Abydosu. Vyvozuje z toho, že Hyksósové, tedy semité, kteří pronikli do Egypta ze severovýchodu a vládli mu jako 15. panovnická dynastie v letech 1640 až 1532 před naším letopočtem, neovládali celý Egypt. Právě Senebkajův rod z Abydosu se jim zřejmě nepodvolil.

ČTK

Článek

Pyramidy a velbloudi Foto: Thinkstock

Povolání snů: egyptským vykradačem hrobek

V Egyptě se od revoluce daří vykradačům hrobek. Pro mnoho mladých je to nejlepší povolání, jaké existuje.
Temný kraj
TV PROGRAM
DNES V TVHlavní postavy Grimm III Foto:
20.15
DNES V TVBeowulf a Grendel Foto:
22.25
DNES V TVJak se staví sen Foto:
21.30
DNES V TVZdeněk se kření Foto:
22.45
DNES V TVMyšlenky zločince - 10. řada Foto:
20.15
DNES V TVSběratelé kostí Foto:
21.15

reklama