reklama

O víkendu se v nemocnici umírá. O 80 procent častěji než v pondělí!

Smrt v nemocnici Foto: Smrt v nemocniciFoto: Thinkstock

Pacienti, kteří podstupují plánované operace o víkendu, umírají mnohem častěji než ti, kdo na ně jdou v pondělí.

Ve Velké Británii zveřejnili značně znepokojivou studii: Její výsledky ukazují, jak nebezpečné jsou víkendy v nemocnicích. V našem prostředí podobné studie zatím neexistují – netvrdíme tedy, že v našich nemocnicích panují stejné podmínky.

Studie vznikla na Imperial College v Londýně. Sledovala výsledky více než 4 milionů operací v nemocnicích po celé Anglii v letech 2008–2011. Analyzovaly se však jen ty zákroky, během nichž pacienti strávili minimálně jednu noc v nemocnici. Za tu dobu zemřelo celkem 27 500 lidí na následky operace. Důležité však je, že nejméně pacientů umíralo po operacích, které byly prováděné v pondělí. S každým dalším dnem v týdnu šance na smrt stoupala.

Smrt přichází o víkendu

V úterý to ještě nehraje takovou roli, ale třeba ve středu operovaní pacienti už umírají o 15 procent častěji, ve čtvrtek o 21 procent častěji a v pátek dokonce až o 44 procent častěji. Opravdu děsivé jsou ale statistiky pro víkendy. To je šance, že pacient zákrok nepřežije, o 82 procent větší, než u zásahu provedeného v pondělí! Celou studii najdete na webu bmj.com.

Lidé jsou pruhovaní jako zebry. Pruhy jsou ale (většinou) neviditelné

Dočtete se v ní také to, proč jsou operace během víkendů tak rizikové. Podle Paula Aylina, který výzkum vedl, jsou příčiny jasné: „Prvních 24 hodin po operaci je nejdůležitějších. Pokud se během nich objeví nějaký problém v péči, může to mít pro pacienta fatální následky. Větší úmrtnost o víkendu tedy jednoznačně souvisí s menším počtem lékařského personálu a jeho horší dostupností.“

Tato studie je zatím nejpřesnějším shrnutím rizik, která operace o víkendech přinášejí. Sledovala totiž nejen úmrtí přímo v nemocnici, ale i ta, k nimž došlo krátký čas po propuštění pacienta domů. „Snažili jsme se být co nejobjektivnější – i tak je ale výsledkem naší práce zjištění, že za vyšší úmrtnost o víkendech může nižší kvalita péče a menší dostupnost kvalifikovaného personálu,“ řekl britskému deníku Daily Mail Aylin.

Odporné, ale účinné. Nechutná léčba je účinnější než léky za miliony

Co s tím?

Kanadští lékaři, kteří výsledky výše zmíněné studie připomínkovali, už s řešením přišli: podle nich by se mělo uvažovat o tom, zda o víkendu náročné operace nezrušit. Napsali: „Zatímco pohotovostní operace samozřejmě odložit nejde, u plánovaných zásahů by jejich zrušení o víkendu bylo logické.“

První pražské slůně živě ze ZOO Praha
TV PROGRAM
DNES V TVHitlerova jaderná bomba Foto:
20.00
DNES V TVStrážci nebes Foto:
21.10
DNES V TVAutosalon Foto:
20.15
DNES V TVOhnivý kuře Foto:
20.15
DNES V TVdavinci 1. díl - Obrázek 3 Foto:
21.35

reklama

\n