reklama

Nový satelit NASA má zkoumat klíčový systém Země důležitý pro přežití lidstva

Sonda SNAP Foto: Sonda SNAPFoto: All

NASA vypustil první satelit pro měření půdní vlhkosti.

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) dnes úspěšně vypustil první satelit pro měření množství vody v půdě po celé Zemi. Systém by měl pomoci lépe předvídat sucha a záplavy a sledovat podnební změny. Satelit SMAP (Soil Moisture Active Passive) vynesla raketa Delta II, která v pátek odpoledne SEČ odstartovala z floridského Mysu Canaveral.

Malé množství vlhkosti obsažené v půdě spojuje tři celoplanetární cykly týkající se životního prostředí, totiž cyklus vody, energie a uhlíku. Odvíjí se od něj i to, které oblasti bude trápit sucho nebo velká voda.

"Je to metabolismus systému," řekl podle agentury Reuters Dara Entekhabi, šéf vědeckého týmu v projektu nového satelitu.

Bezmála tunový satelit bude z výšky 685 kilometrů po nejméně tři roky měřit množství vody ve svrchních zhruba pěti centimetrech zemského povrchu. Zemi obkrouží každých 98,5 minuty.

Nosná raketa společnosti United Launch Alliance odstartovala v 15.22 SEČ z letecké základny Vandenberg v Kalifornii. Start byl dvakrát odložen, jednou kvůli silnému větru a podruhé kvůli drobným opravám rakety. SMAP se od rakety oddělil po 57 minutách po startu a začal rozevírat solární panely pro výrobu elektřiny.

ČTK

Článek

Mars2020 Foto:

Na Mars poletí nový robot. Mimo jiné pátrat po životu!

NASA chystá pro Mars nový rover, bude i pátrat po možném životu.

 

První pražské slůně živě ze ZOO Praha
TV PROGRAM
Za katrem Foto:
01:30 02:20
7%
DNES V TVPast na mastodonta Foto:
20.00
DNES V TVExtant Foto:
20.15
DNES V TVGrandhotel Budapešť Foto:
20.15
DNES V TVRocky V Foto:
22.20
DNES V TVModrý kód Foto:
20.15
DNES V TVShow Jana Krause - 18.1.2013 - Obrázek 1 Foto:
21.35

reklama

\n