reklama

Nevyhubitelní hraboši: už 5000 let žijí na jednom místě

Hraboš polní Foto: Hraboš polníFoto: Wikimedia Commons

Na Orknejích žije ojedinělý druh hrabošů pět tisíc let.

Mezinárodní vědecký tým, jehož součástí byli i čeští vědci, zjistil prastarý původ orknejských hrabošů. Porovnáním genetické rozmanitosti hlodavců se ukázalo, že napříč kontinentální Evropou v současnosti neexistuje populace shodná s orknejskou.

Na skotském Orknejském souostroví tak tito hraboši zřejmě žijí už pět tisíc let. Podle vědců připluli s ranými zemědělci při neolitických obchodních a výměnných cestách, informovala Natália Martínková z Ústavu biologie obratlovců Akademie věd ČR.

Jedna z nejrozsáhlejších studií svého druhu byla zveřejněna ve významném odborném časopisu Molecular Ecology. Orknejští hraboši pocházejí pravděpodobně z pobřeží Belgie, jde o poddruh hraboše polního.

Článek

Úhoří apokalypsa v Číně Foto: Wikimedia Commons

Úhoří apokalypsa v Číně. Co přijde příště?

Za pokrok se platí – to se dobře ví. A za velký pokrok se platí ta nejvyšší cena, to zase už tuší v Číně…

Z Belgie přes oceán...

Belgie byla podle Martínkové zřejmě i jejich původním domovem. Výzkumníkům k závěrům pomohly nové genetické techniky a přímé datování kostí. Orknejští hraboši tak podle vědců představují genetickou archu, jež uchovává genetický materiál, který by byl jinak ztracen.

Mezinárodní tým vedly britská univerzita z Aberdeenu a americká Cornellská univerzita. Vědci prý došli k nečekaným závěrům. Genetická rozmanitost v celé západní kontinentální Evropě je mnohem menší než rozmanitost, kterou mají současné populace na Orknejských ostrovech. "Je to přesný opak toho, co bychom očekávali při tradičním modelu kolonizace ostrovů a jejich evoluční historie," uvedl jeden z vedoucích projektu Jeremy Searle z Cornellské univerzity.

Objev podle něj ukazuje, že na Orknejích se nachází genetická momentka původní diverzity hrabošů polních, která v Evropě existovala už v prehistorické době. Rozmanitost, jež se následně ztratila z kontinentu, se ale zachovala v izolaci na Orknejích. Hraboši byli pravděpodobně zavlečeni na Orknejské ostrovy brzy po připlutí prvních neolitických zemědělců, proč se je ale nepovedlo zavést i na britskou pevninu nebo další britské ostrovy, zůstává podle vědců tajemstvím.

ČTK

Článek

Zničit vrabce!

Když se Čína rozhodla vybít vrabce, zemřelo 40 milionů Číňanů

Kde jinde by mohla vypuknout největší ekologická katastrofa 20. století, než v Číně?
První pražské slůně živě ze ZOO Praha
TV PROGRAM
DNES V TVHellboy 2: Zlatá armáda Foto:
20.00
DNES V TVŽiví mrtví Foto:
22.40
DNES V TVTristan a Isolda Foto:
20.15
DNES V TVDnes zemřeš Foto:
22.50
DNES V TVMordparta Foto:
20.15
DNES V TVOčima Josefa Klímy Foto:
21.30
DNES V TVCizinka Foto:
22.20

reklama