reklama

Nestvůra z jezera Loch Ness je mrtvá, tvrdí kryptozoologové

Nessie nebo plesiosaur Foto: Nessie nebo plesiosaurFoto: All

Rok 2013 byl zvláštní: Poprvé po 90 letech nebyla ani jednou pozorována příšera z jezera Loch Ness. Co to znamená?

Znalci lochnesské nestvůry mají problém: už rok nikdo nespatřil nejslavnějšího obyvatele Skotska.

Jeden z nejznámějších expertů na lochnesku je Gary Campbell – rodák od jezera, jenž zasvětil pátrání po nestvůře prakticky celý život. I on přiznává, že s příšerou může být ámen. Poslední pozorování je totiž staré 18 měsíců…

Pozorování začalo ubývat po roce 2000, přičemž by se dal očekávat přesný opak. Prakticky každý má dnes mobilní telefon s kamerou, takže počet důkazů by měl růst – ale opak je pravdou. I poslední tři záběry nestvůry představují problém: všechny se dají vysvětlit racionálním způsobem: na jednom je vlna, na druhém kachna, na třetím pak vůbec není jezero Loch Ness.

Článek

Model lochnesky Foto: Wikimedia Commons

Lochneska je jen spiknutí na turisty. A taky miliardový byznys

Je lochnesská příšera jenom turistickou konspirací? Podle BBC ano...

Kryptozoologové (neboli experti na záhadná zvířata) mají samozřejmě vysvětlení. Ani neuvažují o tom, že by třeba lochnesska ani nikdy neexistovala, ale vymysleli něco mnohem rafinovanějšího: lochnesská příšera určitě žila, ale už zemřela.

Seznam lochnessek

Campbell zaznamenal 1036 pozorování příšery z jezera Loch Ness, první ze středověku, nejnovější z roku 2012. Kryptozoologové jsou ze zmizení Nessie nešťastní: roku 2012 se jim totiž podařilo, aby sázkové kanceláře zlepšily kurz na existenci na tohoto tvora z 1:500 na 1:250 – a to už je pro milovníky spikleneckých teorií prakticky jistota.

Především to ale pro obyvatele okolí jezera znamená velký průšvih: příšera se stala největším turistickým lákadlem v okolí – a to přesto, že jezero je tak nádherné, že si zaslouží návštěvu i bez nestvůry. Ale právě tajemný tvor láká turistů nejvíc; vloni se jezero stalo vítězem ankety o to nejzáhadnější místo planety – předběhlo tak poprvé v dějinách Himálaj s Yettim. Když lochnesska zmizí, přijdou místní o peníze: a tak je lepší, aby se i nepozorování stalo záhadou…

Článek

Yetti

Záhada yettiho vyřešena! Genetici odhalili, kde je jádro pudla

Yetti z Himálaje je prý ve skutečnosti kříženec medvěda.

Skeptici a realisté to vidí obráceně: Podle nich je logické, že k vymizení lochnessky vedla právě moderní technologie. Právě proto, jak snadné je dnes získat opravdový důkaz, žádný nemůže přijít. Kvalitní dalekohled nebo kameru či fotoaparát má dnes už kdokoliv; pokud by v jezeře opravdu nějaké velké zvíře žilo, jistě by se ho podařilo rychle vyfotografovat.

Dějiny lochnessky

Pověsti o životě Nessie a jiných vodních živočichů v tomto highlandském jezeře jsou známé již několik staletí. Vůbec nejstarší dochovaná zmínka pochází ze 6. století z díla o sv. Kolumbovi. Ten měl v roce 565 zachránit jednoho z Piktů, který byl napaden příšerou – a to kdesi u řeky Ness, tedy nikoli u jezera.

Velkou vlnu zájmu o Lochnessku rozpoutal v roce 1871 článek D. Mackenzieho a od 80. let 19. století po 30. léta 20. století byly hlášeny stovky pozorování jezerního živočicha. Patrně nejtěsnější kontakt s živočichem byl ohlášen v roce 1933, když manželé projíždějící autem po pobřeží jezera museli zastavit, protože přes cestu se plazilo tmavé, tlusté tělo a nakonec zmizelo ve vodě. I v dalších letech 20. století byla Lochnesska několikrát nafilmována a fotografována, ale žádný získaný dokument není natolik přesvědčivý, aby ho bylo možno uznat za bezesporný důkaz existence živočicha.

Od 60. let 20. století byla podniknuta řada pokusů o zachycení stopy živočicha různými fyzikálními přístroji. Pomocí sonaru bylo důkladně prohledáváno celé pobřeží jezerního dna. Na břehy jezera byly umístěny filmové kamery s nočním viděním, které byly automaticky spouštěny pohybem v zorném poli objektivu. Japonská expedice prohledávala vody jezera za pomoci miniponorky. Patrně největší akcí byl prakticky dvouletý monitoring jezera týmem televize BBC, pořádaný v letech 2002–3. Žádný z těchto přístrojů však nepřinesl jasný důkaz existence Lochnessky.

Článek

Ufo nad kráterem Popocatepetlu

VIDEO: UFO nad Popocatepetlem. Nebo má divný jev vědecké vysvětlení?

Velkou pozornost si v současné době získává video podivného létajícího předmětu zpozorovaného nad mexickou sopkou Popocatepetl. Co je na něm ve skutečnosti?
První pražské slůně živě ze ZOO Praha
TV PROGRAM
Hadi ve městě Foto:
02:10 03:05
7%
DNES V TVLetem světem Foto:
20.00
DNES V TVHlavní postavy Grimm III Foto:
20.15
DNES V TVBáječný den Foto:
20.15
DNES V TVČasový kód Foto:
22.30
DNES V TVOhnivý kuře Foto:
20.15
DNES V TVZdeněk se kření Foto:
21.30
DNES V TVMyšlenky zločince Foto:
20.15
DNES V TVSběratelé kostí Foto:
21.15

reklama

\n