reklama

Nekrofilie u ještěrů prokázána. Má evoluční smysl jako u žab?

Nekrofilie u ještěrů Foto: Nekrofilie u ještěrůFoto: All

Některé přírodní praktiky jsou pro nás lidi nepřijatelné...

Brazilský zoolog Ivan Sazima čekal při průzkumu deštného pralesa na jihovýchodě své země všechno možné. Ale že se stane historicky prvním svědkem nekrofilie u plazů, to neočekával.

Přímo před sebou, kousek od cesty spatřil dva ještěry druhu teju pruhovaný. Samec se pářil se samicí, která byla na první pohled mrtvá… U několika jiných druhů plazů už byla nekrofilie zaznamenána, u tejuů to však bylo úplně poprvé.

Samec samici olizoval, což je klasická ukázka pokusu o námluvy u tohoto druhu. Pak se pokoušel o penetraci, trvalo mu to pět minut. Páření s mrtvou samicí mu narušilo až hejno hus, které ještěra vyděsily, a on prchl do džungle.

Biolog se na místo činu vrátil druhý den, to už se tělo samice začalo rozkládat – ale ani to nevadilo dalšímu samci, aby se s ním téměř hodinu pářil. Spářil se s ní rovnou několikrát – vždy si po náročné fyzické aktivitě na těle samice na chvíli zdříml a pak pokračoval znovu. Ivan Sazima to celé podrobně popsal v lednovém vydání odborného časopisu Herpetology Notes.

Co z toho?

Toto téma dlouho zoologové ignorovali – z pochopitelných důvodů. Kromě anekdotických zmínek se první opravdový důkaz o něčem podobném objevil roku 2010, kdy jeden brazilský biolog sledoval, jak se páří živý samec ještěra anejvy s mrtvým samcem téhož druhu. Další doklad pochází z Kalifornie – tam došlo k nekrofilii u leguána leopardího.

Co z toho?

Proč se zvířata páří s mrtvými příslušníky svého druhu, není zatím úplně dobře popsané. Zřejmě proto, že „jsou uvedena v omyl“, jak by napsal nějaký právník. Případ z Brazílie je velmi klasickým případem: samec si zřejmě myslel, že samice je ještě živá. Mohla za to silnice.

Protože zvíře leželo na horkém asfaltu, mělo stejnou teplotu jako okolní vzduch. A ještěři se orientují především pomocí orgánů, které vnímají teplo – tudíž samice vypadala zcela živá… Navíc její tělo zřejmě vydávalo feromony, které samce lákají.

Celé to ale může být ještě podivnější. Nejnovější výzkumy totiž ukazují, že nekrofilie může mít i evoluční smysl. Například u žab Rhinella proboscidea jsou samice při hromadném páření často umačkány k smrti. Samci přitom ještě stihnou oplodnit vajíčka a hromada mrtvých žabích těl tvoří ideální prostředí, kde se mohou vylíhnout…

 

První pražské slůně živě ze ZOO Praha
TV PROGRAM
Nejpodivnější dinosauři Foto:
13:30 14:40
85%
DNES V TVŽivot ve vzduchu Foto:
20.00
DNES V TVJedinečná zvířata Foto:
21.10
DNES V TVMůj soused zabiják Foto:
20.00
DNES V TVZapomenutá kletba Foto:
22.10
DNES V TVPoslední Mohykán Foto:
20.15
DNES V TVModrý kód Foto:
20.15
DNES V TVNebezpečný mstitel Foto:
22.20
DNES V TVOsudová ztráta Foto:
20.15
DNES V TVVražedné Miami Foto:
22.40

reklama

\n