reklama

Nedá se to popřít: člověk drtivě mění klima

Komíny jaderné elektrárny Foto: Komíny jaderné elektrárnyFoto: Thinkstock

Vliv lidí na klima je nepochybný, uvedli čeští vědci o zprávě IPCC.

S nejméně 95procentní pravděpodobností ovlivňují lidé více než z poloviny současné klima. Vyplývá to z předběžných závěrů páté hodnotící zprávy Mezivládního panelu pro změnu klimatu (IPCC). Uvedli to dnes členové Vědeckého klimatického fóra na semináři v Akademii věd ČR. První část světové zprávy IPCC má být zveřejněna 23. září ve Stockholmu. Čeští vědci zdůraznili, že v ní zřejmě nebudou velká překvapení a vyjde z předchozích výsledků, nabídne však lepší informace a silnější poselství.

"Je to tak, že co ve čtvrté zprávě bylo na úrovni pravděpodobných věcí, tak dnes už se může konstatovat téměř s jistotou," uvedl ředitel centra pro otázky životního prostředí při Univerzitě Karlově Bedřich Moldan. V té poslední, která pochází z roku 2007, došli její autoři mimo jiné k závěru, že většina oteplování atmosféry v posledních padesáti letech byla "velmi pravděpodobně" způsobena nárůstem emisí skleníkových plynů produkovaných lidmi. Podle Moldana nová zpráva ukáže, že emise skleníkových plynů skutečně způsobují vážné problémy a vážnou změnu klimatu.

Článek

Jablka ztrácí křupavost Foto: Thinkstock

Nečekané: Jablka ztrácejí kvůli globálnímu oteplování křupavost

Globální změny klimatu mají nečekané důsledky: tyto patří k těm méně zásadním...

IPCC se zabývá syntézou prací světových klimatologů zaměřených na antropogenní (člověkem způsobenou) globální změnu klimatu. Založen byl v roce 1988 jako společný orgán Programu OSN pro životní prostředí (UNEP) a Světové meteorologické organizace (WMO). Od počátku 90. let vydal IPCC již čtyři hodnotící zprávy o současném stavu vědeckého poznání o změně klimatu a jejích enviromentálních a socioekonomických dopadech.

Pokračování za rok...

Druhou část páté zprávy IPCC plánují vědci zveřejnit v březnu příštího roku v japonské Jokohamě, věnovat se bude dopadům a adaptaci, v dubnu pak v Berlíně přednesou další pohledy na zmírňování změny klimatu.

Zpráva by měla zpřesnit některé procesy, které probíhají podle vědců rychleji, než se před šesti lety předpokládalo. Jde například o stoupání hladin oceánů a oteplování Arktidy, které přinášejí nový fenomén do globálního proudění vzduchu, což ovlivňuje i počasí v České republice.

Anketa

Věříte, že existuje globální oteplování způsobené člověkem?

hlasovat
hlasovat
hlasovat

Zpráva také prý vychází více z informací o extrémních situacích, které se podle Moldana daří dokumentovat. Předpokládá proto, že se klima bude více proměňovat. Příkladem pro ČR je podle Moldana letošní jarní počasí s povodněmi a letní sucho.

Extrémní změny počasí se proto stanou pravidlem. Třeba česká krajina bude kvůli vyšší teplotě a úhrnu slunečního záření potřebovat více vody. "Měli bychom si to uvědomit v kontextu, jak pracujeme v krajině. Tam ty zásahy, které nejsou pozitivní, budou toto násobit," poznamenal Jaroslav Rožnovský z Českého hydrometeorologického ústavu.

Vědci zároveň apelovali na politiky, aby se změnami klimatu a jeho proměnlivostí začali vážně zabývat a problém nezlehčovali. "Je velmi těžké se na to připravit, hlavně ze strany zemědělců. Takže adaptačních opatření bude potřeba celá řada. Seminář zdůraznil potřebu práce v tomto směru," dodal Moldan.

Článek

Tučňáci a oteplování Foto: Thinkstock

Je pozdě. S globálním oteplováním se nedá nic dělat, tvrdí vědci

Na zastavení extrémních vln veder už je pozdě, uvedla nová studie.
První pražské slůně živě ze ZOO Praha
TV PROGRAM
Tajný život lesů Foto:
10:25 11:40
90%
DNES V TVHra o život Foto:
20.00
DNES V TVKletba bratří Grimmů Foto:
20.15
DNES V TVČerná labuť Foto:
22.45
DNES V TVMáme rádi Česko Foto:
20.15
DNES V TVV mysli vraha Foto:
22.00
DNES V TVTemné úmysly Foto:
20.15
DNES V TVCizinka Foto:
22.15

reklama