reklama

Může nám Slunce zrušit elektroniku? Už se stalo!

Nejsilnější erupce roku 2013 Foto: Nejsilnější erupce roku 2013Foto: NASA

Slunce nám dává všechno. Ale taky nám stejně snadno může všechno vzít...

Neočekávaná erupce na Slunci narušila minulé úterý večer na krátkou dobu rádiové spojení především v Evropě a ve Spojených státech. Uvedená sluneční aktivita ale pro lidi nepředstavuje žádné nebezpečí, ujistilo dnes Goddardovo vesmírné středisko amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA).

Středně silný výbuch na Slunci zaregistroval satelit NASA kolem 18:20 SELČ. Sluneční skvrny jsou místa na povrchu Slunce, kde magnetické pole zabraňuje proudění, a tak se vytvářejí oblasti s menší povrchovou teplotou, než má okolí. Právě kolem těchto skvrn nastávají erupce nejčastěji.

Anketa

Jsou podle vás sluneční erupce opravdovým rizikem pro naši civilizaci?

V současnosti má Slunce na svém povrchu více velkých skvrn, od kterých vědci erupce očekávají. V úterý zaznamenaný výbuch ale vyšel ze zdánlivě nenápadného místa, u kterého se taková aktivita nepředpokládala.

Co nám hrozí?

Mnoho slunečních erupcí je mírných a nezpůsobí na Zemi žádné škody. Z minulosti je ale známo několik výjimek. Například v roce 1958 poškodila elektromagnetická bouře podmořský komunikační kabel v Atlantiku, v roce 1972 telekomunikační kabely na severozápadě USA a v roce 1989 transformátory elektrárny v kanadské provincii Quebec. Posledně jmenovaná událost vyvolala devítihodinový výpadek elektřiny v USA i Kanadě.

Gigantická sluneční bouře postihla Zemi v září 1859. Tehdy zkratovala telegrafní dráty ve Spojených státech i v Evropě a způsobila rozsáhlé požáry. Polární záři pozorovali rovněž obyvatelé tropických oblastí.

 ČTK

Článek

Nejsilnější erupce roku 2013 Foto:

VIDEO: Největší letošní erupce na Slunci byly hrozivé

Bolela vás během týdne hlava? Nemusí to být náhoda – možná za to mohou obrovské erupce na Slunci.

První pražské slůně živě ze ZOO Praha
TV PROGRAM
DNES V TVHellboy 2: Zlatá armáda Foto:
20.00
DNES V TVŽiví mrtví Foto:
22.40
DNES V TVTristan a Isolda Foto:
20.15
DNES V TVDnes zemřeš Foto:
22.50
DNES V TVMordparta Foto:
20.15
DNES V TVOčima Josefa Klímy Foto:
21.30
DNES V TVCizinka Foto:
22.20

reklama