reklama

Muž, který se rozhodl nikdy nezemřít

Kybernetický člověk Foto: Kybernetický člověkFoto: Thinkstock

„Malý ten, kdo zná jen malý cíl,“ napsal český básník Svatopluk Čech. Americký vynálezce Ray Kurzweil rozhodně malý není: jeho životním cílem je totiž nezemřít.

Je mu 65 let, proslavil se jako expert na počítače a jeho největším koníčkem je nesmrtelnost. Konkrétně jeho vlastní nesmrtelnost.

„Pravděpodobnost, že nikdy nezemřu, se momentálně pohybuje kolem 80 procent," prozradil Kurzweil nedávno v rozhovoru pro časopis Slate. Ještě před pár lety by ho podobné věty dostaly nejspíš do blázince – a kdyby žil ve středověku, tak na hranici. Dnes se tímto snem dokáže dokonce uživit.

Nesmrtelnost je totiž snem také šéfa Googlu Larryho Page. A protože má díky hospodářským výsledkům své firmy peněz na rozhazování, investuje je právě do projektu Calico – jemuž šéfuje Kurzweil. Jejich úkol je téměř mýtický: přelstít smrt.

Tito vědci nejsou žádní naivové; vědí dobře, že smrt nelze porazit. Ale tuší, že jdou najít cesty, jak se jí vyhnout – respektive přidávat si víc času, než nám bude ubývat. Tým Calico pracuje s myšlenkou matematika Johna von Neumanna, který věřil, že lidstvo směřuje k bodu, který nazval singularitou. V něm začnou být stroje stejně inteligentní jako lidé – ale nepovstanou proti nim: už jen proto, že budou součástí lidských těl i myslí.

Anketa

Chtěli byste být nesmrtelní?

Zdá se vám to jako příliš velké sci-fi? Vědci z Oxfordu dokázali, že generace dnešních studentů už považuje mobilní telefony a služby typu Google za rozšíření jejich vlastní paměti. Psali jsme o tom TADY. Jenže Kurweil a spol. by rádi, aby tento proces pokračoval dál: podle nich bychom měli do lidských těl implantovat nanoroboty a mikročipy, čímž bychom zvýšily naše přirozené schopnosti a současně zpomalili stárnutí. Výsledkem tohoto snu by mělo být (podle Kurzweila někdy kolem roku 2045) přenášení vědomí na síť – do cloudu…

Pokud se vám to zdá pořád ještě jako úplně šílené, tak se podívejte, co už Kurzweil předpověděl dříve, a co všechno se splnilo:

  • Roku 1988 Ray Kurweil předpověděl, že roku 2000 počítač porazí nejlepšího lidského hráče v šachách. Stalo se to už roku 1997, kdy počítač Deep Blue rozdrtil Garryho Kasparova výsledkem 3½–2½.
  • Roku 1999 Ray Kurweil předpověděl, že do 10 let budou očítače rozpoznávat mluvený lidský hlas. Od roku 2011 jsou telefony od Apple vybaveny programem Siri, který přesně toto dělá.

Raymond Kurzweil Foto: Wikimedia CommonsRaymond Kurzweil, Foto: Wikimedia Commons

Vědcovým předpovědím zatím moc nevychází to, že lidský věk už se moc nezvyšuje. Dosáhl snad hranice, za kterou už růst nelze? Kurweil tomu nevěří; naopak se domnívá, že těsně před námi je okamžik, kdy se všechno změní – už za pár let podle něj začne lidský věk exponenciálně narůstat.

Chorobný strach ze smrti?

Vědec věří své myšlence natolik, že jí zasvětil celý svůj život – právě ten je totiž ve hře. Roku 2045, kdy by mělo dojít k onomu přelumu, bude totiž Kurzweilovi už 97 let. To je věk, jehož je možné dnes reálně dosáhnout s pomocí špičkové lékařské péče a trochou štěstí. A tak se fyzik snaží všemi silami udržet se ve špičkové kondici, co nejzdravěji jíst a být v ideálním stavu – aby jeho tělo mohlo ještě přijmout implantáty, které ho jednou učiní nesmrtelným.

Bylo by totiž pořádnou ironií osudu, kdyby muž, který dá lidstvu nesmrtelnost, sám zemřel těsně před tím, než jeho projekt změní svět…

Článek

Vládnou nám umělé inteligence? Foto: Thinkstock

V kyberprostoru už nevládne člověk. A lidé netuší, co se děje

Od roku 2006 už lidé nevládnou kyberprostoru. Dějí se tam totiž věci, jimž nerozumíme a nemůžeme je ovlivňovat.

Článek

Monika Golková Foto: aac

10 faktorů proti stárnutí ráda prozradím! ROZHOVOR

Anti-aging medicína je lékařský obor, který, ač zatím relativně „mladý“, je stále více na vzestupu. Čím dál více lidí se zajímá o to, jak se dožít vysokého věku v dobré ...

 

 

První pražské slůně živě ze ZOO Praha
TV PROGRAM
DNES V TV
20.00
DNES V TVŽiví mrtví Foto:
22.55
DNES V TV
20.15
DNES V TVÚnos z vězení Foto:
22.50
DNES V TVDosavadní život Petra Kraje nečekaně nabere úplně jiný směr, když přijde na spojitost mezi svými rozdělanými případy v Praze a vraždami žen na venkově, které nápadně připomínají tajemnou pověst. Foto:
20.15
DNES V TVOčima Josefa Klímy Foto:
21.35
DNES V TVŽivot naplno Foto:
20.15
DNES V TVChirurgové - reprezent Foto:
22.15

reklama

\n