reklama

Mouchy jako stíhačky: Okopírujeme jejich triky pro vojenské piloty?

Hlava octomilky Foto: Hlava octomilkyFoto: All

Octomilky používají při únikových manévrech taktiku stíhaček, zjistili biologové.

Mušky octomilky při úniku před predátory používají manévry podobné těm, které provádějí stíhací letouny: jsou schopné uhnout do strany o 90 stupňů nebo provést přemet. Vyplývá to z vědecké studie Washingtonské univerzity zveřejněné vědeckým časopisem Science.

Vědci zdokumentovali letové umění octomilek, které jsou s to změnit směr za méně než setinu vteřiny, pomocí tří rychlostních kamer schopných pořídit 7500 snímků za sekundu. Pro usnadnění pozorování byly octomilky o velikosti sezamového semínka umístěny do válcové komory. Mušky, kterým se v omezeném prostoru promítaly stíny navozující dojem blížícího se dravce, předváděly nejneuvěřitelnější únikové manévry.

Podívejte se, jak vypadá zpomalený let octomilky:

Podle profesora Michaela Dickinsona z Washingtonské univerzity octomilky předvedly stejné chování, jaké předvádějí piloti bitevních letounů, když chtějí využít veškeré tažné síly svého stroje k co nejefektivnější změně polohy a úniku před pronásledovatelem.

"Byli jsme docela překvapení tím, jak málo musejí vynaložit úsilí při pohybu jejich křídel k tomu, aby vytvořily velmi přesný manévr," řekl.

ČTK

Článek

Drosophila Foto: Bbski

Objev: Mouchy vidí rakovinu. Pomůže nám to s léčbou?

Podle některých odhadů onemocní v Česku v roce 2014 rakovinou zhruba osmdesát tisíc lidí. Její včasné rozeznání je pro úspěšnou léčbu klíčové. Novou roli začnou hrát ...

První pražské slůně živě ze ZOO Praha
TV PROGRAM
Příběh Walesu Foto:
01:10 02:15
15%
DNES V TVEvoluce zla Foto:
20.00
DNES V TVAmerická 70. léta Foto:
21.10
DNES V TVMoto cestou necestou Foto:
20.15
DNES V TVLara Croft: Tomb Raider Foto:
20.15
DNES V TVPrinc a pruďas Foto:
22.20
DNES V TVOhnivý kuře Foto:
20.15
DNES V TVTOP STAR magazín Foto:
21.35
DNES V TVSběratelé kostí Foto:
20.15
DNES V TVSběratelé kostí Foto:
21.15

reklama