reklama

Mouchy jako stíhačky: Okopírujeme jejich triky pro vojenské piloty?

Hlava octomilky Foto: Hlava octomilkyFoto: All

Octomilky používají při únikových manévrech taktiku stíhaček, zjistili biologové.

Mušky octomilky při úniku před predátory používají manévry podobné těm, které provádějí stíhací letouny: jsou schopné uhnout do strany o 90 stupňů nebo provést přemet. Vyplývá to z vědecké studie Washingtonské univerzity zveřejněné vědeckým časopisem Science.

Vědci zdokumentovali letové umění octomilek, které jsou s to změnit směr za méně než setinu vteřiny, pomocí tří rychlostních kamer schopných pořídit 7500 snímků za sekundu. Pro usnadnění pozorování byly octomilky o velikosti sezamového semínka umístěny do válcové komory. Mušky, kterým se v omezeném prostoru promítaly stíny navozující dojem blížícího se dravce, předváděly nejneuvěřitelnější únikové manévry.

Podívejte se, jak vypadá zpomalený let octomilky:

Podle profesora Michaela Dickinsona z Washingtonské univerzity octomilky předvedly stejné chování, jaké předvádějí piloti bitevních letounů, když chtějí využít veškeré tažné síly svého stroje k co nejefektivnější změně polohy a úniku před pronásledovatelem.

"Byli jsme docela překvapení tím, jak málo musejí vynaložit úsilí při pohybu jejich křídel k tomu, aby vytvořily velmi přesný manévr," řekl.

ČTK

Článek

Drosophila Foto: Bbski

Objev: Mouchy vidí rakovinu. Pomůže nám to s léčbou?

Podle některých odhadů onemocní v Česku v roce 2014 rakovinou zhruba osmdesát tisíc lidí. Její včasné rozeznání je pro úspěšnou léčbu klíčové. Novou roli začnou hrát ...

První pražské slůně živě ze ZOO Praha
TV PROGRAM
21:10 22:15
84%
DNES V TV
20.00
DNES V TV
21.10
DNES V TVDruhá šance Foto:
20.15
DNES V TV
20.15
DNES V TVKde hnízdí smrt Foto:
22.55
DNES V TVOhnivý kuře Foto:
20.15
DNES V TVShow Jana Krause - 18.1.2013 - Obrázek 1 Foto:
21.35

reklama

\n