reklama

Mizí z našeho vesmíru čas? A pokud ano, tak kam?

Smrt času Foto: Smrt časuFoto: All

Čas je pořád jednou z největších záhad současné fyziky. Je to jen iluze lidského mozku, základní vlastnost našeho vesmíru, čtvrtá dimenze, projev gravitace - anebo ještě něco úplně jiného?

Modelů, které čas, jeho původ i konec vysvětlují, je mnoho. My bychom rádi upozornili na jednu netradiční, přesto diskutovanou i těmi nejpřesnějšími fyziky. A to, že čas se zpomaluje.

V tradičním fyzikálním vesmíru se náš vesmír rozpíná. Ale co když se to ve skutečnosti vůbec neděje a jen nás klamou smysly? Kdyby se totiž zpomaloval čas, byl by výsledný efekt úplně stejný – a my bychom to nedokázali rozlišit…

Čas by se podle fyziků, kteří s touto hypotézou přišli, zpomaloval tak pomalu, že bychom si toho my lidé ani nevšimli. S touto hypotézou přišli fyzikové ze Španělska, konkrétně profesor Jodé Senovilla, Marc Mars a Raul Vera. Jejich práce je výjimečná v tom, že dokáže vyřešit jeden z největších problémů současné fyziky – temnou energii. Temná energie nebo také skrytá energie je energie rovnoměrně rozložená v prostoru. Jde o teoretický koncept, jímž se vysvětluje současné zrychlování rozpínání se vesmíru. Její podstata je zatím neznámá, ale fyzici se s ní pokoušejí vypořádat už dlouho. Španělský model vesmíru, kde se zastavuje čas, je geniální v tom, že temnou energii vůbec nepotřebuje.

Článek

monkey-head-nebula

Překrásné: vizualizace jednoho z nejkrásnějších míst vesmíru

Hubbleův vesmírný teleskop oslavil před týdnem narozeniny – a to krásné čtyřiadvacáté narozeniny. A protože je co slavit, dal si tým kolem teleskopu úchvatný dárek: ...

Podle Španělů je zrychlování vesmíru jen iluzí způsobenou tím, že samotný čas se zpomaluje – asi jako hodiny, jimž dochází baterka. „Pokud se čas neustále zpomaluje, a my to neřešíme, pak se to v našich rovnicích projevuje úplně stejně, jako bychom pozorovali zrychlování expanze vesmíru,“ popisuje Senovilla závěry své studie v rozhovoru pro magazín New Scientist. Vědci vychází z jedné z teorií superstrun, která popisuje vesmír jako povrch jakési membrány, která volně pluje víceúrovňovým prostorem.

 Vesmír bez času?

Jaká je budoucnost našeho vesmíru, pokud by na této teorii něco bylo? Stejně chmurná, jako ve všech ostatních: čtvrtá dimenze času by se podle propočtů měla v budoucnosti změnit na čistě prostorovou dimenzi a čas by tak z našeho vesmíru úplně zmizel. Podle Senovilly a spol. by tento konec času mohl nastat už velmi brzo – tedy v kosmických měřítcích – už za pouhých 5 miliard let.

Vesmír by pak zmrzl, jako když tlačítkem PAUSE zastavíte video: z filmu by se stala fotografie… Stejně jako se čas objevil při Velkém třesku, mohl by stejně snadno z našeho vesmíru zmizet. A to by byl konec, přátelé...

 

.

Článek

Bumerang bez gravitace

Bumerang ve vesmíru: vrátil by se k vám?

Co myslíte, fungoval by bumerang ve vesmíru stejně dobře jako na Zemi? Anebo by fyzika, na níž je jeho návrat založen, na oběžné dráze nefungovala?

 

Temný kraj
TV PROGRAM
DNES V TVHlavní postavy Grimm III Foto:
20.15
DNES V TVBeowulf a Grendel Foto:
22.25
DNES V TVJak se staví sen Foto:
21.30
DNES V TVZdeněk se kření Foto:
22.45
DNES V TVMyšlenky zločince - 10. řada Foto:
20.15
DNES V TVSběratelé kostí Foto:
21.15

reklama