reklama

Meteorit v Rusku: příběh pokračuje v Číně

FOTO: Thinkstock Foto: FOTO: ThinkstockFoto: All

Na Rusko dopadl před několika dny velký meteorit, který na Urale způsobil paniku. Stopy meteoritu vedou ažř do Číny...

Kam se poděl meteorit, který dopadl v únoru na Rusko? Tým ruských potápěčů už našel na bahnitém dně jezera Čebarkul na jižním Uralu několik kráterů, kde by mohly ležet větší úlomky po nedávném dopadu meteorického roje.

Déšť meteoritů 15. února vyděsil milionový Čeljabinsk. Tlaková vlna rozbila tisíce oken a úlomky skla zranily asi 1500 lidí. Úkaz způsobil škody za jednu miliardu rublů (přes 630 milionů korun). Zbytky velkého meteoritu zasáhly oblast kolem města Čeljabinska v polovině února, ale dosud se podařilo nalézt jen menší úlomky. Po pádu toho největšího zůstal na zamrzlé hladině čebarkulského jezera osmimetrový otvor.

Dno jezera je bahnité a jílovité, vrstva nestabilního podloží je vysoká až tři metry. Viditelnost je navíc prakticky nulová. S pomocí průzkumné techniky se ale podle agentury ITAR-TASS potápěčům podařilo identifikovat několik kráterů, i když pevné zbytky meteoritu zatím nalezeny nebyly.

Známe původ asteroidu, který spadl na Ural. Objevili ho Češi

V příštích dnech má k jezeru zamířit odborná expedice ruské akademie věd. Pomocí speciálního snímkování chtějí vědci přesněji určit, kde by průzkumníci měli hledat. Vědci ale varují, že pověsti o možných nálezech stokilových balvanů jsou iluzí. Zatím největší úlomek, který se v okolí jezera podařilo nalézt, váží asi kilogram.

Čínská stopa?

Úlomky meteoritu, který nedávno explodoval nad Ruskem a způsobil tam velké škody, však nabízejí na internetu čínští podnikavci. Za některé z nich žádají v přepočtu přes čtvrt milionu korun. Podle expertů se jedná téměř s jistotou o podvrhy. Píše o tom dnes list The Daily Telegraph.

Ruský meteorit objeven: jde o směs kamene a železa

Meteorit dopadl na zem 15. února v oblasti ruského pohoří Ural. Od té doby se objevili nejméně čtyři různí prodejci, kteří nabízejí údajné fragmenty na aukčním serveru taobao.com. "Na něco takového každý den nenarazíte," konstatuje jeden z inzerátů, který na web umístil prodejce z čínského města Tchaj-jüan.

"Požádal jsem mého přítele v Rusku, aby úlomek vyzvedl. V současné době je fragment v Rusku, váží asi deset gramů. Můžete si myslet, že je falešný, já bych si to určitě taky myslel," píše prodejce a připomíná přitom, že takovéto horniny se užívají kupříkladu "k léčbě deprese".

Prodejce z čínského Šen-jangu v severovýchodní provincii Liao-ning se naopak zapřísahá, že jeho úlomek je stoprocentně pravý. "Cena je 100.000 jüanů (asi 313.000 korun)," tvrdil potenciálnímu kupci. Čínští odborníci varují, že "fragmenty meteoritu" jsou téměř jistě falzifikáty. Tchang Chaj-ming z šanghajské astronomické observatoře řekl deníku Shanghai Daily, že pravé úlomky by měly mít mezinárodně uznaná sériová čísla. "Kousky nabízené na internetu jsou pravděpodobně odpad vznikající při výrobě oceli," dodal.

Ču Ťin z pekingského planetária uvedl, že zhruba 95 procent předpokládaných úlomků meteoritu je vyrobeno uměle...

První pražské slůně živě ze ZOO Praha
TV PROGRAM
DNES V TVAutosalon Foto:
20.15
DNES V TVOhnivý kuře Foto:
20.15
DNES V TVdavinci 1. díl - Obrázek 3 Foto:
21.35

reklama