reklama

Magický svět rostlin poznáte dnes ve velkolepém dokumentu na ZOOMu

Království rostlin - Obrázek 14 Foto: Království rostlin - Obrázek 14Foto: All

Čtyři premiérové dokumenty na dnešní den – to je středa na ZOOMu. Přečtěte si, na co se můžete dnes těšit!

Aby byl ZOOM ještě zajímavější a aby vás dokumenty ještě víc bavily, připravili jsme na ZOOMu od května nové programové schéma. Středa v něm bude věnována dvěma programovým blokům.

Můžete se těšit na úplně nový programový blok Zločin pod lupou a pak na oblíbenou Fascinující přírodu. V každém bloku uvidíte dvě novinky. A co na vás čeká konkrétně?

Blok Zločin pod lupou:

17.50 Zrozeni k zabíjení? I (3)

Brutální sérioví vrazi jsou mnohdy pro psychology a vyšetřovatele záhadou. Co je dohnalo k ohavným zločinům? Nebo se jako zabijáci už narodili?

Tentokrát poznáme „vražedkyni z močálů“. Jmenovala se Myra Hindley a byla odsouzena na doživotí za únosy, zneužívání, mučení a zabití pěti dětí, které provedla se zvrhlým milencem Ianem Bradym. Ve věznici Cookham Wood zemřela roku 2002 ve věku 60 let. Měla za sebou 33 let trestu. Prožila naprosto běžné dětství. Násilnické chování v ní probudil až její přítel. Vraždění by jistě pokračovalo, kdyby dvojici neusvědčil David Smith, přítel Myřiny sestry. Páry se dobře znaly a Ian chtěl Davida do jejich praktik zapojit.

Když byl David přítomen u vraždy čtrnáctiletého mladíka, neváhal a obrátil se na policii. Našla v domě mrtvolu a začalo vyšetřování. Myra nebyla přímo u vraždy, přihlížela z kuchyně a později pomáhala s úklidem. Policie ji po výslechu propustila, ale Smith naléhal, že jistě nebyl zabitý mladík první a že rozhodně není nevinná. Později byly nalezeny předměty další oběti – dívky. A také fotografie z nedalekých močálů, kde byly později nalezeny mrtvoly desetiletého děvčete a dvanáctiletého chlapce. Myra Hindley byla usvědčena jako komplic. Kdy ale došlo ke zvratu v jejím vývoji?

18.55 MacIntyre: Nejdrsnější města světa (5)

Slavný investigativní reportér Donal MacIntyre zasvětí diváky do nebezpečí číhajících v podsvětí měst, která patří k turisticky nejnavštěvovanějším na světě. V Paříži hrozí rasové nepokoje, v Istanbulu se obchoduje s drogami, v Mexico City dochází k únosům. A jaké nebezpečí se skrývá v Praze?

Článek

Amarylis dokáže paralyzovat nervovou soustavu Foto: thinkstock.com

Pokojovky: Jsou jedovaté a stejně je máte doma

Bramboříky, difenbachie, dračince, filodendrony... Taky je máte rádi?


Blok Fascinující příroda

20.00 Království rostlin (1)

Deštné pralesy zabírají pouhá dvě procenta povrchu planety. Najdeme v nich však padesát procent všech rostlinných druhů.

Jednotlivé rostliny si postupem času vyvinuly různé strategie přežití. Pozorovat je lze v královských zahradách v Kew na břehu Temže. Palmový dům byl postaven v roce 1844 z více než 200 tun železa a šestnácti tisíc skleněných tabulí. Takhle velký skleník předtím nikdo nevybudoval. Stavitelé vytvořili úchvatný prostor. Většina rostlin na jedné straně roste v květináčích. Největší rostlinou v květináči na světě je Encefalatos altenstanii, která zde roste od roku 1775.

Když zrychlíme růst časosběrnou kamerou, vidíme, že se rostliny hýbou. Popínavé se natahují a šplhají po ostatních. Bambusy rostou nejrychleji…

Článek

Masožravé rostliny obvykle rostou na místech, kde je půda velmi chudá na živiny (na fotu řasnatka) Foto: Thinkstock

Budete jim lapat mouchy? Jak na masožravky v bytě

Masožravky je možné pěstovat i doma na okně. Co vše budete potřebovat?

 

21.00 Nelítostné války hmyzu I (3)

Ve světě hmyzu se odehrávají bitvy každou minutu. Tentokrát se utkají další predátoři.

Utkají se vrhač a zákeřnice, dva silní bojovníci. Vrhač je pavouk s dokonalým zrakem, ve tmě vidí mnohem lépe než sovy a kočky. Tito pavouci splétají sítě, které vrhají na svou kořist. Zákeřnice je tvor, jenž se pyšní dlouhým sosákem. Slouží k vstřikování jedu od těla kořisti. Začíná se stmívat a k vrhači se pomalu přibližuje zákeřnice. Lapí se však do sítě. Vrhač ji začne velkou rychlostí obalovat. Pak do ní vpustí jed a usmrtí ji.

Jeden z nejbojovnějších cvrčků je pro většinu hmyzu silným nepřítelem. Má velké oči, nohy poseté ostny a kusadla, která si dokážou poradit s každým krunýřem. Skvěle skáče a umí létat. Sklípkan zase okolo nory natahuje vlákna, která zachytí jakýkoli pohyb. Umožní mu to zaznamenat kořist, usmrtit ji obrovskými předními drápy s jedem a nakonec ji vysát.

Cvrček si pochutnává na úlovku. Vtom se k němu přiblíží sklípkan a zaútočí. Cvrček ihned vyrazí a ukousne mu nohu. Sklípkan zmizí do nory. Cvrček to ale nenechá jen tak. Vrhne se za pavoukem, kusadly ho vytáhne a zabije…

 

Nové schéma

Programová skladba televizního kanálu Prima ZOOM nabízí dokumentární skvosty především z produkce BBC, National Geographic, Discovery či ZDF, ale i jiné, které v takové koncentraci nikde jinde nenajdete. Spousta dokumentů je divákům představena v české televizní premiéře. 14 tematických premiérových bloků bude pevně ukotveno tak, že od pondělí do neděle uvidíte vždy 2 novinkové bloky denně od 18.00 do 20.00 a od 20.00 do 22.00 hod. se zaměřením na:

premiérové bloky

18.00–20.00

20.00–22.00

pondělí

Volání divočiny

Největší katastrofy

úterý

Cestovatelé a dobrodruzi

Po stopách historie

středa

Zločin pod lupou

Fascinující příroda

čtvrtek

Tajemství Země a vesmíru

Zaostřeno na války

pátek

Záhady a konspirace

Úžasné oceány

sobota

Odkaz dávných civilizací

Úchvatná říše zvířat

neděle

Zázraky vědy a techniky

Ztracený svět dinosaurů

 

Po postupném přechodu na nové schéma bude celodenní struktura vysílání vždy 2x dva dvouhodinové bloky: 6–10 h, 10–14 h, 14–18 h, 18–22 h, 22–2 h a 2–6 h ráno.

 

Článek

Co mají společného? Foto: thinkstock.com

Po jakých mužích ženy nejvíc touží?

Jaký muž je pro ženy nejpřitažlivější? Jaké chování je atraktivní? Zkrátka – po jakém muži ženy touží?
První pražské slůně živě ze ZOO Praha
TV PROGRAM
DNES V TVĎábel nosí Pradu Foto:
20.15
DNES V TVBreakheartský průsmyk Foto:
22.30
DNES V TVMáme rádi Česko Foto:
20.15
DNES V TVDnes zemřeš Foto:
22.00
DNES V TVDny a noci s nepřítelem Foto:
20.15
DNES V TVCizinka Foto:
22.15

reklama