reklama

Lidé se očichávají jako psi nebo šimpanzi. Jen o tom nevědí, potvrdila nová studie

Očichávání Foto: OčicháváníFoto: All

Všimli jste si, jak často ostatní lidé používají čich?

Co na první pohled zásadně odlišuje lidi od zvířat? Je toho samozřejmě víc, ale například i fakt, že my lidé prakticky vůbec nepoužíváme čich. Tedy přesně tohle se dočtete ve většině učebnic – ale pravda je zřejmě mnohem složitější.

Upozornili na to teď autoři studie, která vyšla v odborném časopise eLife. Výsledky práce naznačují, že čich stále používáme, ale nevědomky a výrazně nečekaným způsobem.

Autoři testovali, jak se lidé chovají při podávání si rukou – a výsledek ukázal, že prakticky každý člověk si podanou ruku vzápětí očichá. Podle všeho právě proto, aby z nich získal nějaké chemické informace o druhém.

Nevěříte? Video z experimentu jako důkaz:

 

Zdá se, že podání rukou, které je rozšířené napříč téměř všemi kulturami, slouží z velké části jako způsob pro přenos chemických informací, které vyhodnocujeme pomocí čichu.

Studie probíhala tak, že vědci filmovali 271 osob, jak si podávají ruce. Před podáním rukou si na obličej v okolí nosu sahalo jen 22 procent lidí, zatímco potom už víc než dvojnásobek. Současně se zvětšil průtok vzduchu nosem – což naznačuje, že lidé „nasávali“ více informací.

Zajímavé také je, že i když si to lidé vědomě neuvědomují, stále jde o nějakou formu tabu: drtivá většina si ruku očichala až poté, co opustili místnost s člověkem, jemuž ruku podali. Ukázalo se, že pokud člověk podává ruku příslušníkovi stejného pohlaví, má tendenci čichat si k ruce o něco častěji, než kdyby šlo o zástupce pohlaví opačného.

Jeden z autorů studie, Dr. Noam Sobel, dokonce naznačuje, že lidé měnili své chování poté, co čichové informace z doteku rukou zjistili. Ale pro vyhodnocení tohoto fenoménu bude třeba dalších výzkumů v dalších letech…

 

První pražské slůně živě ze ZOO Praha
TV PROGRAM
Nejpodivnější dinosauři Foto:
13:30 14:40
85%
DNES V TVŽivot ve vzduchu Foto:
20.00
DNES V TVJedinečná zvířata Foto:
21.10
DNES V TVMůj soused zabiják Foto:
20.00
DNES V TVZapomenutá kletba Foto:
22.10
DNES V TVPoslední Mohykán Foto:
20.15
DNES V TVModrý kód Foto:
20.15
DNES V TVNebezpečný mstitel Foto:
22.20
DNES V TVOsudová ztráta Foto:
20.15
DNES V TVVražedné Miami Foto:
22.40

reklama

\n