reklama

Lék na plešatost je tady. Američané vypěstovali vlasy z myších zad!

VyVolený Thomas Foto: VyVolený ThomasFoto: All

Plešatost k mužům nad 40 tak nějak patří. Ale pro další generaci už to tak vůbec být nemusí: lék proti plešatosti je totiž realitou!

Američtí vědci tvrdí, že našli řešení plešatosti. Podle televizní stanice CBS totiž vyvinuli metodu, která poprvé umožní, aby lidem rostly nové vlasy. Pomoci by to mohlo ženám, obětem popálení a dalším lidem se ztrátou vlasů, jimž nepomáhají tradiční metody. Klinické testy objevu mohou podle vědců začít v brzké době.

Vědci novým způsobem naklonovali buňky lidského chloupku, ze kterých vytvořili pomocí lidské kůže specifické transplantáty. Ty zavedli do zad myši, kde po zhruba šesti týdnech vznikly nové vlasové míšky, ze kterých podle testů DNA vyrostly lidské vlasy původního dárce. Zbývá už jen přemístit vlasy i s míšky do kůže na temeni hlavy.

Článek

Padání vlasů není zdaleka jen mužský problém Foto: thinkstock.com

Nedejte plešce šanci! Jak vyzrát na padání vlasů?

Když vám na hřebenu zůstane pár vlasů, je to normální, co ale dělat, když za sebou necháváte celé chomáče?

30 let výzkumů

Nová metoda může zcela změnit léčbu vypadávání vlasů. "Současné léčení ztráty vlasů se zaměřuje na zpomalení ztráty vlasových míšků či podporu růstu existujících vlasů. Nevytváří ale nové vlasové míšky. Ty nevytváří ani konvenční vlasová transplantace," řekla Angela Christianová z lékařského střediska Columbijské univerzity.

Deník The New York Times uvedl, že vedoucí výzkumu Christianová se o tuto metodu začala zajímat v 90. letech, kdy bojovala se ztrátou svých vlastních vlasů. Od té doby postupně spolupracovala s mnoha vědci po celých Spojených státech s cílem identifikovat geny spojené s vypadáváním lidských vlasů.

K plnému pochopení, jak nová metoda funguje, je ale podle jejích autorů potřeba ještě další výzkum.

ČTK

Článek

Milování ve vesmíru

Sex ve vesmíru je smrtelně nebezpečný

Sex ve vesmíru – to je téma, které láká a vzrušuje. Co by se dalo s dvěma (nebo více) lidskými těly podniknout bez omezující gravitace? A šlo by to vůbec?


První pražské slůně živě ze ZOO Praha
TV PROGRAM
Letem světem Foto:
09:05 10:10
78%
DNES V TVMamut: Tajemství z ledu Foto:
20.00
DNES V TVKrálovství rostlin Foto:
21.10
DNES V TVExtant Foto:
20.15
DNES V TVVévodkyně Foto:
20.15
DNES V TVDobyvatelé rudé planety Foto:
22.30
DNES V TVModrý kód Foto:
20.15
DNES V TVShow Jana Krause - 18.1.2013 - Obrázek 1 Foto:
21.35

reklama