reklama

Krokodýli se naučili používat nástroje – jako vábničku

Oko krokodýla Foto: Oko krokodýlaFoto: Thinkstcok

Většinový pohled vidí krokodýly dost jednoznačně: jsou to tupá zvířata, která většinu dne proleží ve vodě a jen čekají, než jim nějaké zvíře vleze do tlamy. Omyl!

Nejnovější vědecké studie si posvítily na indické krokodýly bahenní a aligátory severoamerické. Ukázalo se, že oba druhy plazů jsou výrazně rafinovanější lovci, než se čekalo. Například umí používat při lovu nástroje.

Krokodýli žijí v bažinách, kde většinu jejich potravy tvoří volavky a další brodiví ptáci. Krokodýli je loví tak, že se ponoří těsně pod hladinu a na hlavu si umístí větvě a klacky. Volavky takové dřevo používají pro stavbu svých hnízd, takže je sbírají. A na to čeká krokodýl: jakmile volavka přijde ke „kládě“, na níž klacek leží, krokodýl ji snadno uloví…

Vědci dlouho netušili, jestli klacky neleží na krokodýlím těle jen tak náhodou. Ale když studovali jejich rozmístění, zjistili, že není náhodné. Nejdůležitější bylo zjištění, že nejčastěji mají krokodýli dřevo na hlavách v době, kdy volavky hnízdí. Tedy v době, kdy mají ptáci největší nedostatek klacků a větví – a krokodýli na to rychle a velmi účinně reagují.

Zajímavé je, že podobné triky uplatňují také samotné volavky, konkrétně volavky zelenavé. Ty zase využívají barevné peří, bobule nebo listy jako návnadu, na niž lákají ryby – podobně jako lidští rybáři. Také některé druhy sov lákají chrobáky na strategicky umístěné výkaly savců. U krokodýlů však biologové takto chytré chování pozorovali úplně poprvé…

Chytřejší než se čekalo

Podle biologa Dineta, který výsledky publikoval, je pravděpodobné, že podobné triky umí více druhů krokodýlů. Když je ovládají dva druhy žijící na odlišných kontinentech, proč by to neuměli i další?

Výzkum mimo jiné zjistil, že krokodýli si hrají, dokážou reagovat na pohled, žijí v párech a monogamii, společně loví a dokážou se rychle učit. Kromě toho prokázali na plazy výjimečně dobrou paměť… Vědce také překvapilo, jak pestrý je zvukový rejstřík, který krokodýli využívají. Možná nás ještě aligátoři, kajmani, krokodýli a gaviálové pořádně překvapí...

Článek

Mládě krokodýla Foto: Thinkstock

VIDEO: Od sladkého k vraždednému. Příběh krokodýlího mláděte

Mláďata v sobě skrývají budoucího dospělého tvora. Ale jak to, že něco tak roztomilého, jako je malý krokodýl, má v sobě potenciál takového nebezpečí?
První pražské slůně živě ze ZOO Praha
TV PROGRAM
Největší zabijáci Foto:
02:10 03:00
82%
DNES V TV
20.00
DNES V TV
21.10
DNES V TVDruhá šance Foto:
20.15
DNES V TV
20.15
DNES V TVKde hnízdí smrt Foto:
22.55
DNES V TVOhnivý kuře Foto:
20.15
DNES V TVShow Jana Krause - 18.1.2013 - Obrázek 1 Foto:
21.35

reklama

\n