reklama

Kreditní karty jsou mrtvé. Co je nahradí?

Kreditní karty jsou mrtvé. Za pár roků po nich neštěkne ani pes Foto: Kreditní karty jsou mrtvé. Za pár roků po nich neštěkne ani pesFoto: www.iprima.cz

Chytré mobily už vytlačily a pohřbily mnoho zaběhlých technologií. Zdá se, že tou příští budou kreditní karty.

Velké společnosti se stále častěji zamýšlejí nad tím, jak kreditní karty vystrnadit – už jen proto, aby nepřicházely o peníze, které si provozovatelé karet z každé částky odebírají. A jde o poměrně velké částky.

Ty největší a současně nejprogresivnější korporace už přicházejí s vlastním řešením. Například síť kaváren Starbucks na konci loňského roku představila aplikaci Square Wallet, pomocí níž se dá úžasně rychle a současně komfortně platit v jejích prodejnách.

Funguje pro chytré mobily s Androidem i IOSem. Její princip je velmi jednoduchý: klient jen namíří telefon na QR kód dobroty, kterou si chce koupit a o zbytek placení už se postará aplikace. Kavárny zatím tento systém vyzkouší jen ve Spojených státech, plánují nasazení v 7000 obchodech. Podle prvních testů to vypadá, že platba touto aplikací je ještě rychlejší než nejmodernější bezkontaktní kreditní karty.

Podívejte se, jak vypadá placení pomocí kasrty Square Wallet:


I aplikace jako Square Wallet jsou však zřejmě jen mezikrokem. Ideálem pro obchodníky i zákazníky je situace, kdy by zákazník jen mobilem namířil na zboží a nemusel by žádnou speciální aplikaci hledat a spouštět. I tato technologie nazývaná NFC (neboli near field communication) už se usilovně testuje. Jde vlastně jen o radikální vylepšení čipů RFID, které dobře známe třeba z obchodů, kde slouží k identifikaci zboží.

Kreditky k nepoznání

Druhou možností je, že kreditní karty sice budou existovat i v budoucnosti, ale v radikálně odlišné podobě. Například společnost Mastercard vyvinula (zatím jen pro své klienty v Singapuru) kreditní kartu, která je vybavená dotykovou klávesnicí a displejem.

Zatím tyto funkce slouží jen pro lepší ověření totožnosti, ale otevírají se i další možnosti, karta může například sloužit jako minipočítač, případně se na ní bude moci zobrazovat třeba cílená reklama… Pro příští rok připravuje podobnou kartu také společnost VISA – a ta ji plánuje nasadit i v Evropě.

Anketa

Myslíte, že kreditní karty přežijí rok 2015?

hlasovat
hlasovat
Temný kraj
TV PROGRAM
DNES V TVHlavní postavy Grimm III Foto:
20.15
DNES V TVDva v tom Foto:
20.15
DNES V TVModrý kód Foto:
20.15
DNES V TVJak se staví sen Foto:
21.30
DNES V TVMyšlenky zločince - 10. řada Foto:
20.15
DNES V TVSběratelé kostí Foto:
21.15

reklama