reklama

Králova smrt. VIDEO, ve kterém se kosatky vypořádají s tygřím žralokem

Dvě kosatky Foto: Dvě kosatkyFoto: All

O žralocích se říká, že jsou to králové oceánů. Ano, ale existuje jeden tvor, který tyhle krále baští k snídani…

Jen málo tvorů si na žraloka troufne – ale existuje jen jediný, který žraloka aktivně loví. Jde o kosatky, které mají proti žralokům spoustu výhod; a všechny dokážou využít.

Kosatky jsou obratnější a rychlejší plavci. Mají výrazně vyšší inteligenci a díky tomu dokážou skvěle spolupracovat. O tom, že kosatky občas v hejnech žraloky loví, jsme doposud věděli jen zprostředkovaně, z několika svědectví a historek námořníků a velrybářů. Teď ale dokumentaristé natočili lov kosatek na velkého žraloka tygřího – takže se o absolutní nadřazenosti savců nad (pa)rybami můžete přesvědčit i vy.

Podívejte se na video:

Autorem videa je potápěč a filmař Edwar Herreño. Už 10 let se potápí u Kokosových ostrovů – a teď se mu podařilo nafilmovat tyto unikátní záběry. Pokud se vám kosatky špatně počítaly, tak jich je celkem šest; to je přesně průměrně velká kosatčí rodina.

Kosatky vytvářejí velmi složité sociální svazky a žijí ve skupinách s komplikovanou strukturou. Protože se samice dožívají až 90 let (ta úplně nejstarší má podle všeho 103 let), žijí společně často až čtyři generace. Něco takového známe vlastně jen u lidí a primátů… Díky tomu musejí kosatky umět dokonale komunikovat, což zase využívají nejen v rámci rodinných sporů, ale také při lovu.

Tak mohou být jejich útoky na jinak nebezpečného predátora skvěle koordinované; žralok nemá proti takovému hejnu zcela žádnou šanci…

 

První pražské slůně živě ze ZOO Praha
TV PROGRAM
DNES V TVEvoluce zla Foto:
20.00
DNES V TVAmerická 70. léta Foto:
21.10
DNES V TVMoto cestou necestou Foto:
20.15
DNES V TVLara Croft: Tomb Raider Foto:
20.15
DNES V TVPrinc a pruďas Foto:
22.20
DNES V TVOhnivý kuře Foto:
20.15
DNES V TVTOP STAR magazín Foto:
21.35
DNES V TVSběratelé kostí Foto:
20.15
DNES V TVSběratelé kostí Foto:
21.15

reklama