reklama

Kouříte českou marihuanu? Hrozí vám schizofrenie – a opravdu hodně

Kouření marihuany Foto: Kouření marihuanyFoto: Thinkstock

Kuřáci šlechtěné marihuany jsou více ohroženi schizofrenií, varují vědci z Psychiatrického centra Praha.

Zkoumali složení šlechtěné marihuany a zjistili, že v ní chybí účinná látka, která chrání před psychickými poruchami vyvolanými látkou THC.

Podle vědeckého týmu bylo ve šlechtěné marihuaně až 20 procent látky THC. Technické konopí jí má do 0,3 procenta, konopí distribuované ilegálně v předchozích 20 letech mělo šest až 14 procent THC. Vysoký podíl THC je v aktuálních vzorcích z ČR a z Nizozemska.

"V české marihuaně chybí brzda proti schizofrenii. Tento nález znamená, že pravidelní uživatelé marihuany u nás kouří takřka výhradně ty nejsilnější a nejvíce nebezpečné odrůdy konopí, někdy označované jako skunk," řekl šéf výzkumného týmu Tomáš Páleníček. "Lze tedy předpokládat, že se zvyšující se potencí užívaného konopí bude rovněž narůstat počet a závažnost psychiatrických komplikací," doplnil spoluautor výzkumu Jiří Horáček.

Není marihuana jako marihuana

Ve šlechtěném konopí chybí látka kanabidiol. V původních přírodních odrůdách byly THC a kanabidiol zastoupeny zhruba stejně. Šlechtěním se podíl THC postupně zvýšil, takže současně pěstované odrůdy jsou podle Horáčka mnohem nebezpečnější než ty původní.

Článek

Droga kat

Kát a betel: Drogy, které ničí svět víc než heroin

Heroin, marihuana, kokain, pervitin -– o těchto drogách víme prakticky všechno. Ale stejný počet uživatelů mají i exotické drogy. Seznamte se s nimi!

THC a kanabidiol mají částečně opačný efekt. THC je hlavní psychoaktivní látkou, mění vnímání a myšlení, což může být příjemné, ale může to také být spojeno s nepříjemnými pocity vztahovačnosti a strachu. Výzkum v posledním čtvrtstoletí prokázal, že riziko schizofrenie je u pravidelných uživatelů dvakrát až třikrát vyšší a závisí především na celkovém množství zkonzumovaného THC, říkají vědci.

Tímto článkem rozhodně nechceme říkat, že by marihuana byla zlo. Jistě má řadu pozitivních efektů na lidské zdraví a v mnoha ohledech se jedná již o kulturní drogu. Chceme jen upozornit na specifické problémy, které jsou s jejím užíváním spojené.

"Kanabidiol naopak způsobuje pocit zklidnění, ospalosti a úlevy od úzkosti a předpokládá se, že blokuje negativní účinky THC," dodal Horáček.

Článek

FOTO: Wikimedia Commons

I vy užíváte povzbuzující drogy! Seznam, který vás přesvědčí

Lance Armstrong si uřízl velkou ostudu, když potvrdil letité podezření: ke sportovním triumfům mu pomohly drogy. Pravdou ale je, že výkon si pomocí drog nakopáváme tak ...

Několik nedávných studií podle něj potvrdilo předpoklad, že podávání samotného kanabidiolu snižuje sílu schizofrenních příznaků u nemocných, takže se nyní zkoumá i jako možný lék na schizofrenii.

Článek

Někdy je toho moc... Foto: thinkstock.com

Šílíme? Psychiatra vyhledalo loni 600 tisíc Čechů! Převažovaly ženy

Přes 600 tisíc Češek a Čechů vyhledalo loni ambulantního psychiatra.

Lidé užívající kanabinoidy léčení v psychiatrických ambulancích v roce 2012 podle věku:

věk0-14 let15-19 let20-39 let40-64 let65 let a vícecelkem
muži213256216821037
ženy213523814-389
celkem234608598221426

 

Poruchy u pacientů užívajících kanabinoidy, kteří byli roku 2012 v ambulantní léčbě

 

akutní otrava, poruchy chování

 

 

16,4 procent

tělesné a psychické poškození9,3 procent
závislost

74,3 procent

První pražské slůně živě ze ZOO Praha
TV PROGRAM
Divoký Singapur Foto:
18:55 20:00
12%
DNES V TVEvoluce zla Foto:
20.00
DNES V TVAmerická 70. léta Foto:
21.10
DNES V TVMoto cestou necestou Foto:
20.15
DNES V TVLara Croft: Tomb Raider Foto:
20.15
DNES V TVPrinc a pruďas Foto:
22.20
DNES V TVOhnivý kuře Foto:
20.15
DNES V TVTOP STAR magazín Foto:
21.35
DNES V TVSběratelé kostí Foto:
20.15
DNES V TVSběratelé kostí Foto:
21.15

reklama