reklama

Konečně víme, proč právě v Evropě máme tak rádi psy!

Bílý šedý vlk Foto: Bílý šedý vlkFoto: profimedia

Pes je prý nejlepší přítel člověka. Víme, jak dlouho, a teď už i víme, kde k tomu došlo.

Podle poslední studie je pes „domácí“ Evropan. Genetikové, paleozoologové, kynologové i čtenáři populárně vědeckých magazínů se čas od času přeli o to, kde a kdy došlo k domestikaci. Podle psí DNA se vědci shodli na tom, že k domestikaci našeho nejvěrnějšího zvířecího souputníka došlo před 15 000 lety ve východní Asii.

Ovšem věda, na rozdíl od víry, je založena na neustálém zpřesňování dat a „opravování“ daných „pravd“. Poslední nálezy psích kostí jsou staré 30 000 let. A část z nich nepochází z Asie, jak by podle dřívějších genetických analýz měly, ale z Evropy. Jiné vzorky spatřily světlo světa na Sibiři, která přiznejme, k Asii patří. „Podle nové studie Roberta Wayneho z Kalifornské univerzity v Los Angeles by nakonec vítězem měla být Evropa.

"Vědci analyzovali celkem 18 pravěkých mitochondriálních genomů, 10 z fosilií typu vlk a 8 typu pes a následně je porovnali se 77 moderními psy, 49 vlky a 4 kojoty,“ píše Stanislav Mihulka v časopise Vesmír. "Domácí psi se vyvinuli ze skupiny vlků, kteří přišli do styku s evropskými lovci a sběrači v době před 18 800 až 32 100 lety," upřesňuje Ed Yang v materiálu vycházejícím ze jmenované studie. Část vědců se domnívala, že se první psi k člověku „přidružili“ díky tomu, že nacházeli potravu na prvních lidských skládkách, kde se mimo jiné vyskytovalo velké množství kostí. K tomu mělo dojít před zhruba 10 000 lety. Jiní vědci argumentovali již zmiňovanými fragmenty DNA, jejich analýza udávala směr východní Asie.

Článek

Vosa zabíjí sklípkana Foto:

VIDEO: Vosa hrabalka je nejlepší přítel arachnofoba!

Víme moc dobře, kolik našich diváků a čtenářů trpí arachnofobií. Není na tom nic špatného – strach z pavouků máme v genech a řadě našich prapředků tato instinktivní...

 

Situaci komplikuje fakt, že původní populace psů, kteří se vyvinuli z divokých evropských vlků, zřejmě zcela vyhynula. Nicméně závěry hovoří jasně – nejstarší kosti a jejich moderní analýza dokazují, že ke vzájemné spolupráci člověka a psa došlo na našem kontinentu. Ovšem dost možná, že věda ještě neřekla své poslední slovo. Gregor Larson z Durham University ve Velké Británii varuje, že další výzkumy ještě mohou otázku domestikace psů posunout dál.

„Víme, že prasata zdomácněla nezávisle na sobě v Číně a Turecku, takže nelze jednoznačně tvrdit, že k domestikaci psů muselo dojít jen v jednom místě," tvrdí G. Larson. Jak vidno, věda míní a vědění mění. Ale ať už se psi přidružili k člověku kdekoli a z jakýchkoli důvodů, získali si jeho duši extrémně silně. Lidé utrácejí za krmení pro psy miliardy dolarů ročně a podobné částky putují do pokladen prodejen psí kosmetiky, hraček a kapes veterinářů. Ano, pes si nás dokonale ochočil.

Text: Topi Pigula

První pražské slůně živě ze ZOO Praha
TV PROGRAM
Životodárný spánek Foto:
02:55 03:45
90%
DNES V TVEvoluce zla Foto:
20.00
DNES V TVAmerická 70. léta Foto:
21.10
DNES V TVMoto cestou necestou Foto:
20.15
DNES V TVOhnivý kuře Foto:
20.15
DNES V TVTOP STAR magazín Foto:
21.35
DNES V TVSběratelé kostí Foto:
20.15
DNES V TVSběratelé kostí Foto:
21.15

reklama