reklama

Kometa přichází! Kde a jak můžete nejlépe pozorovat ISON?

Kometa ISON 2013 Foto: Kometa ISON 2013Foto: All

Kometa ISON bude asi největším vesmírným divadlem, jaké jsme mohli za mnoho desítek let vidět!

Kometa, pojmenovaná ISON po zkratce označující síť dalekohledů International Scientific Optical Network, v rámci jejíhož programu byla objevena, je ještě téměř dva měsíce od svého nejbližšího přiblížení ke Slunci. Celý astronomický svět ale již nyní žije v napjatém očekávání. Splní přilétající vlasatice nemalá očekávání, která do ní odborníci vkládají?

V tuto chvíli se kometa ISON stává dostupným cílem pro větší amatérské dalekohledy a v případě, že máte k dispozici kvalitní paralaktickou montáž, neměl by být téměř žádný problém pořídit si její snímek.

Na sledování neozbrojenýma očima, která nám u této komety astronomové slibují, si budeme ještě muset nějaký ten týden počkat, ale naděje stále trvá. Po drobném jarním zpomalení nárůstu jasnosti se zdá, že kometa už nyní opět sleduje předpokládaný vývoj.

Článek

Kometa narazila do Slunce

VIDEO: Sledujte, jak to kometa napálila do Slunce

Na začátku tohoto týdne se podařilo natočit úžasné video: maličká kometa byla vtažena do Slunce.

Pro srovnání – kometa ISON je v tuto chvíli o poznání jasnější (+12,5 mag), než byla v roce 2011 v podobné vzdálenosti od Slunce kometa Lovejoy, která před dvěma roky předvedla nezapomenutelné představení pro pozorovatele na jižní polokouli. Toto porovnání tedy dává dobrý předpoklad pro minimálně zajímavou podívanou, která by nás mohla čekat od druhé poloviny listopadu do letošních Vánoc, ale znáte komety...

Na začátku října kometu ISON nalezneme na hranici mezi souhvězdími Raka a Lva. V polovině měsíce se přiblíží k jasnému Regulu (alfa Leo) a bude pokračovat do jihozápadní části souhvězdí Panny, které dosáhne na začátku listopadu.

Karel HALÍŘ, Hvězdárna v Rokycanech

Článek

Kometa - Obrázek 1

Kolem Země proletí kometa jasnější než Měsíc v úplňku

Nově objevená kometa ISON, která na podzim proletí kolem Země, bude zářit jasněji než Měsíc a na obloze bude viditelná i okem.
První pražské slůně živě ze ZOO Praha
TV PROGRAM
Divoký Singapur Foto:
18:55 20:00
1%
DNES V TVEvoluce zla Foto:
20.00
DNES V TVAmerická 70. léta Foto:
21.10
DNES V TVMoto cestou necestou Foto:
20.15
DNES V TVLara Croft: Tomb Raider Foto:
20.15
DNES V TVPrinc a pruďas Foto:
22.20
DNES V TVOhnivý kuře Foto:
20.15
DNES V TVTOP STAR magazín Foto:
21.35
DNES V TVSběratelé kostí Foto:
20.15
DNES V TVSběratelé kostí Foto:
21.15

reklama