reklama

Kam zmizela atmosféra Marsu? Vědci řeší záhadu velkou jako planeta

FOTO: NASA Foto: FOTO: NASAFoto: www.iprima.cz

Atmosféra Marsu možná před miliardami let neunikla do vesmíru. Co se s ní tedy stalo?

Místo toho se může velká část oxidu uhličitého skrývat v marsovských horninách. Podle serveru Space.com k tomuto závěru dospěli vědci, kteří zkoumali takzvaný Lafayettský meteorit pocházející z rudé planety.

Většina oxidu uhličitého z plynného obalu Marsu zmizela před zhruba čtyřmi miliardami let a soused Země zůstal jen s tenkým plynným závojem. Nová analýza marsovského meteoritu prý ukázala, že se část oxidu uhličitého zřejmě ztratila do planety samé, nikoli do kosmického prostoru, jak doposud naznačovaly vědecké studie.

"Toto je první přímý důkaz toho, jak a kam se oxid uhličitý na Marsu přemístil," uvedl geochemik Tim Tomkinson z Glasgowské univerzity, který je vedoucím autorem odborné studie vypracované na základě zkoumání Lafayettského meteoritu. "O Marsu můžeme z toho malého kousku, který máme, zjistit úžasné věci," dodal podle Space.com.

Článek

Sonda Insight

Je libo další laboratoř na Marsu? Míří tam Šťoural!

Mars je naším nejbližším planetárním sousedem – takže jeho výzkumu není nikdy dost...

Lafayettský meteorit dostal označení podle lokality v Indianě v USA. Směrem k Zemi ho podle odborníků vymrštil před 11 miliony let dopad některé komety na vulkanickou náhorní planinu Marsu.

USA míří na Mars

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) vyšle 18. listopadu na Mars sondu v rámci mise MAVEN, která má zjistit příčiny toho, proč planeta kdysi přišla o většinu své atmosféry.

Družice se přiblíží k planetě až na zhruba 125 kilometrů od povrchu, aby posbírala příslušná data. Kromě monitorování atmosféry a ionosféry bude zkoumat také vliv slunečního záření a slunečního větru.

Článek

Phobos Foto: NASA

VIDEO: Zatmění měsíce měsícem? To je možné jen na Marsu!

V srpnu pořídily sondy NASA ojedinělé záběry: jeden z měsíců Marsu vrhl stín na druhý měsíc Marsu – výsledkem bylo takové klasické marsovské zatmění měsíce měsícem...

Sondě o hmotnosti 2,45 tuny, která se dostane do vesmíru pomocí rakety Atlas V, potrvá cesta na Mars deset měsíců. Na oběžnou dráhu kolem rudé planety by měla dorazit v září 2014.

ČTK

Temný kraj
TV PROGRAM
DNES V TVHlavní postavy Grimm III Foto:
20.15
DNES V TVBeowulf a Grendel Foto:
22.25
DNES V TVJak se staví sen Foto:
21.30
DNES V TVZdeněk se kření Foto:
22.45
DNES V TVMyšlenky zločince - 10. řada Foto:
20.15
DNES V TVSběratelé kostí Foto:
21.15

reklama