reklama

Kalifornii do roka dojde voda, varuje přední expert NASA

Sucho v Kalifornii Foto: Sucho v KaliforniiFoto: All

Je možné, že nějakému státu úplně dojdou všechny zásoby vody? Ano, možná už za rok..

Hladiny spodních vod nebyly v Kalifornii nikdy v historických dobách níž než letos – kvůli mizerné zimě je nedoplnily ani sníh ani jarní povodně.

Podle údajů ze satelitů se dá stav vody v rezervoárech velmi přesně odhadnout; a podle Jaye Famigliettiho z NASA jsou výslekdy posledních měření tragické. A prognózy do budoucnosti dokonce ještě horší…

Za všechno mohou sucha, která v posledních letech Kalifornii sužují. Farmáři, pokud nechtějí přijít o úrodu, musí používat na zalévání stále více vody z podzemních zásob. Data z posledních let ukazují, že přirozený přísun vody do krajiny (tedy deštěm) se snížil podle oblastí o 80–100 procent!

Farmářům jde o přežití, takže co bude další rok, to moc neřeší. Ale experti NASA se do budoucnosti dívat musí – a vyhlídky opravdu vypadají velmi děsivě. Podle prognóz dojde Kalifornii voda v rezervoárech a studnách už příští rok.

Kdo za to může?

Tento úbytek začal už na počátku 20. století, ale jeho tempo bylo velmi pomalé. Extrémní nárůst se objevil až roku 2002 a pak se situace už jen zhoršovala. Největší problém ale spočívá v tom, že Kalifornie na tuto situaci vůbec není připravená. Nemá žádný plán pro případ, že voda dojde, ani strategii, jak se tomu pokusit zabránit. V podstatě jediné, co dělá, je, že čeká na zázrak – že prostě hodně naprší…

Bohužel řada prognóz naznačuje, že toto období bez dostatku vláhy může v Kalifornii trvat až 20 let.

 

Temný kraj
TV PROGRAM
DNES V TVHlavní postavy Grimm III Foto:
20.15
DNES V TVVelký Foto:
20.15
DNES V TVDoktor Jekyll a pan Hyde Foto:
22.25
DNES V TVJak se staví sen Foto:
21.30
DNES V TVZdeněk se kření Foto:
22.45

reklama