reklama

Je to mini Jupiter! Vědci našli další těleso s prstencem

Asteroid s prstencem Foto: Asteroid s prstencemFoto: All

Vědci poprvé zjistili prstence u tělesa menšího než jsou planety.

Vědci překvapivě zjistili, že prstence mohou mít i menší vesmírné objekty, než jsou planety. V naší sluneční soustavě objevili vůbec první neplanetární kamenné těleso, které má vlastní systém prstenců. Je jím asteroid Chariklo, obíhající kolem Slunce mezi oběžnými drahami Saturnu a Uranu. Podle serveru Space.com o tom informuje dnes zveřejněná odborná studie.

Chariklo je planetka široká zhruba 250 kilometrů. Vědci se loni rozhodli, že ji prozkoumají, ale s tím, co objeví, nepočítali. "Nehledali jsme prstenec. Ani jsme si nemysleli, že by tak malý objekt nějaký mohl mít," řekl vedoucí astronom projektu Felipe Braga-Ribas z Brazilské státní observatoře v Riu de Janeiro.

Dosud bylo známo, že prstence mají obří plynné planety Saturn, Jupiter, Uran a Neptun.

Chariklo

Astronomové loni 3. června zaměřili na asteroid vzdálený od Země zhruba miliardu kilometrů teleskopy ze sedmi míst v Argentině, Brazílii, Chile a Uruguayi. Chtěli objekt zájmu sledovat při jeho přechodu před vzdálenou hvězdou z pohledu ze Země. Při analýze pak u Charikla zaznamenali prstenec, a ne jeden, nýbrž dva. Vnitřní je široký sedm kilometrů a vnější tři. Vzdálené jsou od sebe devět kilometrů.

Podle Bragy-Ribase jsou oba prstence jasné s ostrými okraji. Podobají se prstencům Saturnu, ale jejich částice se pohybují pomaleji – desítky metrů za vteřinu, na rozdíl od desítek kilometrů u prstenců Saturnu. Je prý také pravděpodobné, že Chariklo má jeden či více malých měsíců.

Prstence se podle všeho utvořily po srážce Charikla s jiným vesmírným tělesem.

ČTK

Článek

Atomovkou na asteroid

Atomovka! Podle expertů je to nejlepší trik proti nečekaným asteroidům

Čeljabinský asteroid poukázal na zranitelnost před kosmickým kamením. Pomoct však mohou nejničivější zbraně lidstva.
Temný kraj
TV PROGRAM
DNES V TVHlavní postavy Grimm III Foto:
20.15
DNES V TVVelký Foto:
20.15
DNES V TVDoktor Jekyll a pan Hyde Foto:
22.25
DNES V TVJak se staví sen Foto:
21.30
DNES V TVZdeněk se kření Foto:
22.45

reklama