reklama

Je margarín zhouba, nebo záchrana naší civilizace? Dnes má narozeniny!

Německý margarín Foto: Německý margarínFoto: All

Ještě naše babičky pokládaly margarín za odpad, po listopadové revoluci se stal hitem – a dnes se zase vracíme k máslu. Tady je spletitá historie margarínu!

Před 145 lety, 15. července 1869, přihlásil francouzský chemik a lékárník Hippolyte Mege-Mouriés patent na margarín – náhražku másla vyrobenou ze zředěného mléka, vody a rozpuštěného loje. Nový ztužený jedlý tuk nazval podle řeckého výrazu margaritari, což značí perlu.

Podnětem k hledání náhrady drahého másla byla soutěž vypsaná v polovině 19. století francouzským císařem Napoleonem III., Bonapartovým synovcem. Panovník usiloval o snížení státních výdajů, čemuž měla napomoci i levnější a trvanlivější náhražka másla pro námořníky. Císařský požadavek nejlépe splnil právě lékárník Mege-Mouriés. Novátor přitom musel vycházet z nutnosti použít hovězí lůj, neboť to byl tehdy jediný známý tuk, který měl při pokojové teplotě polotuhou, máslu podobnou konzistenci.

Článek

Smrt je bledě modrá Foto:

Vědci vyfotili SMRT. Je bledě modrá a vypadá hezky

Jednou z posledních neznámých hranic v dnešním dokonale prozkoumaném světě je smrt. Britští biologové se vydali za ní...

O více než 30 let později se podařilo objevit princip ztužování rostlinných olejů a lůj mohl být při výrobě margarínu nahrazen olejem rostlinného původu. Později byl margarín obohacován vitamíny A a D a stále více začal připomínat máslo svým vzhledem i barvou.

V našich krajích získal za II.světové války velmi špatnou pověst, když se jím z nedostatku základních potravin začalo nahrazovat klasické máslo. Přestože byl v podstatě výrazně zdravější, celá genrace válečných dětí si k němu vybudovala nedůvěru...

ČTK

Článek

Keporkačí rodinka

Nejchytřejší velryby světa umírají hlady. Vymřou?

Keporkaci nenacházejí dostatek planktonu a jsou prý podvyživení...
První pražské slůně živě ze ZOO Praha
TV PROGRAM
Poslední ráj orangutanů Foto:
02:40 03:30
34%
DNES V TVEvoluce zla Foto:
20.00
DNES V TVAmerická 70. léta Foto:
21.10
DNES V TVMoto cestou necestou Foto:
20.15
DNES V TVPeriskop nahoru a dolů Foto:
20.15
DNES V TVZátah: Vykoupení Foto:
22.15
DNES V TVOhnivý kuře Foto:
20.15
DNES V TVTOP STAR magazín Foto:
21.35

reklama