reklama

Japonsko otestovalo vesmírné dělo. Vystřelí jím na asteroid

Japonské vesmírné dělo Foto: Japonské vesmírné děloFoto: All

Jedna z nejúčinnějších vesmírných zbraní nebude údajně mířit na lidi...

Japonsko úspěšně otestovalo "vesmírné dělo", které má vystřelit projektil do asteroidu nacházejícího se mezi Zemí a Marsem. Vzorky odebrané z předpokládaného vzniklého kráteru by mohly přispět ke studiu vzniku vesmíru, informovala dnes agentura AFP.

"Vesmírné dělo" bude do kosmu vysláno na palubě sondy Hajabusa-2, jejíž start je plánován na příští rok. V roce 2018 by se sonda měla přiblížit k asteroidu známému pod označením 1999JU3, který obíhá mezi Zemí a Marsem.

Až bude sonda v blízkosti asteroidu, "vesmírné dělo" se od ní oddělí a vypálí do povrchu zmíněné planetky ze vzdálenosti 100 metrů kovový projektil. Sonda bude v tu chvíli skrytá na druhé straně za asteroidem, aby ji detonace nepoškodila.

Podívejte se, jak test vypadal:

Mateřská loď by poté měla podle plánů odebrat s pomocí robotického vozítka z kráteru vzorky, které by jinak zůstaly pod povrchem asteroidu. Mise je plánována do konce roku 2020.

"Umělý kráter, který může vesmírné dělo vytvořit, bude podle předpokladů malý, bude mít jen několik metrů v průměru, ale z místa, které kolize odhalí, můžeme získat čerstvé vzorky, které budou méně poznamenané vesmírným prostředím či žárem," uvedla japonská vesmírná agentura JAXA ve svém prohlášení.

Článek

Japonská cunami

VIDEO: z malé vlnky obří tsunami. Nové záběry ze zničeného Japonska

Když přijde tsunami, není to zpočátku nic apokalyptického. Ale za chvilku…

Projekt "se může stát revolucí v našem zkoumání nedotčených materiálů, jež jsou klíčové pro pochopení podmínek, za nichž se formovaly planety a vznikl život", konstatovala agentura JAXA. "Rovněž může poskytnout důležité informace potřebné pro vývoj strategií k ochraně Země před potenciálními riziky," dodala agentura.

Hajabusa-2 je druhý projekt, jehož cílem je získat částice z kosmu. Bude založen na úspěchu první mise Hajabusa (Sokol), která sebrala povrchový prach z asteroidu Itokawa a vrátila se s ním v roce 2010 na Zemi.

ČTK

Článek

Proti pirátům

Proti pirátům bude Japonsko bojovat z vesmíru

Japonsko hodlá vypustit do vesmíru družice hlídající oceány.
První pražské slůně živě ze ZOO Praha
TV PROGRAM
DNES V TVAutosalon Foto:
20.15
DNES V TVOhnivý kuře Foto:
20.15
DNES V TVdavinci 1. díl - Obrázek 3 Foto:
21.35

reklama