reklama

Japonci stvořili průhlednou myš. Přežila to?

Průhledná myš Foto: Průhledná myšFoto: All

K čemu nám bude průhledná myš?

Když se Rumburak zahalil do kouzelného pláště, zmizel. Princip neviditelnosti je prima ve světě pohádek a sci-fi povídek, včetně těch o Jamesi Bondovi, který měl "nevidtelné" auto. Nicméně fakticky "zmizet" živého tvora se vědcům zatím ještě nepodařilo, byť krok na cestě k neviditelnosti učiněn byl. Pokus byl proveden, jak jinak, na myších.

Neviditelnost, průhlednost, průsvitnost

Rumburak byl "jasně" neviditelný. Ale je neviditelná i skleněná láhev od mléka či okenní tabule? Shodneme se na tom, že ne. Je průhledná. A co mléčně matné slo, třeba v koupelně? Světlo prosvítá, ale tvary ukryté za ním můžeme spíše jen tušit. Tady jde o průsvitnost. Myš které byla aplikována směs močoviny, glycerolu a detergentů změnila její neprůhledné syntetické membrány na transparentní. Z buněk myšího zárodku tento chemický koktejl odstraní veškerý pigment. A taky veškerý život. 

Zprůhledňovací metoda

Kazuki Tainaka a Shimpei I. Kubota popsali celý svůj pokus, na jehož konci stálo průhledné myší embryo v časopise Cell. " RIKEN Quantitative Biology Center  jejich cílem bylo odstranit hem, který brání průniku světla a ukázat tak mozek v jeho "nahotě". 

"Tato nová metoda může být použita v rámci 3D patologie, anatomických studií a imunohistochemii celých organismů. Lze ji použít ke studiu vývoje embryí či pochopení, jak se rakovina a autoimunitní onemocnění rozviíjí na buněčné úrovni, což vede k hlubšímu pochopení těchto chorob a možná i povede k nový terapeutickým strategiím. Mohlo by to vést k dosažení jednoho z našich největších snů, pochopit organismus a jeho systémy na úrovni celotělového zobrazování v rozlišení jednotlivých buněk." řekl vedoucí výzkumného týmu Hiroki Ueda v tiskové zprávě, kterou pokus s průhledným myším embryem vešel do širšího povědomí..

 Text Topi Pigula

Zvířata v první světové válce - armáda myší a krysZvířata v první světové válce - armáda myší a krys
Temný kraj
TV PROGRAM
DNES V TVHlavní postavy Grimm III Foto:
20.15
DNES V TVBeowulf a Grendel Foto:
22.25
DNES V TVJak se staví sen Foto:
21.30
DNES V TVZdeněk se kření Foto:
22.45
DNES V TVMyšlenky zločince - 10. řada Foto:
20.15
DNES V TVSběratelé kostí Foto:
21.15

reklama