reklama

Jak se přenáší ebola? Můžete ji chytit v taxíku? Odpovědi na zásadní otázky zde

Takhle vypadá virus eboly Foto: Takhle vypadá virus ebolyFoto: profimedia

Vše, co jste chtěli vědět o ebole a neměli jste čas hledat. Jen to důležité!

Ohledně eboly existuje řada mýtů, polopravd i nesmyslných spekulací. Pokusili jsme se najít nejčastější otázky k tomuto tématu a takém odovědi na ně. Tady jsou:

Můžete dostat ebolu ze vzduchu? A jak zabránit nákaze?

Ebola plní přední stránky novin a zřejmě to ještě dlouho nepomine – tento virus je opravdu nebezpečný a bohužel o něm stále ještě víme dost málo. Ale známe toho už dost na to, abychom mohli zodpovědět ty základní a současně zásadní otázky. Tak tady jsou:

Jakým způsobem se ebola šíří?

Ebola se rozšiřuje tělesnými tekutinami lidí, kteří mají tuto nemoc v posledním stadiu. Zřejmě budou zvracet, krvácet a trpět silnými průjmy – a právě tyto tři tělesné tekutiny jsou nejvíce infekční. Pokud se však tyto nakažlivé tekutiny nedostanou na lidskou sliznici nebo do krve, nákaza nehrozí. Zdravotní sestra, která přišla do styku s tělesnými tekutinami pacienta s ebolou, tedy může klidně jeho krev ze svých rukou smýt – jen na nich nesmí mít škrábanec anebo se nesmí poškrábat na ústech nebo nose…

Anketa

Myslíte, že ebolu je hrozbou i pro Českou republiku?

Jak se pozná ebola – jaké jsou její příznaky?

První příznaky nákazy přicházejí po dvou až jednadvaceti dnech, nejčastěji mezi pěti a sedmy dny, ale nedá se na to spolehnout. Typickými příznaky jsou horečka doprovázená bolestmi hlavy, kloubů a svalů. Bohužel je většina těchto symptomů shodná s příznaky obyčejné chřipky, a tak se ebola jen těžko odhaluje. Jasným rizikem jsou lidé, kteří se před nedávnem vrátili ze západní Afriky… V druhé vlně příznaků přichází průjem, zvracení a silné bolesti žaludku – a pak už následuje poslední stadium, při němž selhávají orgány a nemocný vnitřně krvácí – často mu také vytéká krev z očí, úst a uší.

Jak dlouho virus přežije?

Poměrně složitá odpověď. V ideálních podmínkách až několik dní, jinak jen chvilku. Ničí ho sluneční světlo, sucho, vysoké teploty a také běžné desinfekční prostředky. Ale pokud se nachází třeba jako kalužina krve ve sklepě, může přežívat bez problémů až několik dní…

Článek

Pandemie eboly Foto:

Jak nakažlivá je ebola? Čísla jsou dost děsivá

Ebola dorazila do Ameriky i do Evropy – a tak není divu, že zájem o tento virus stoupá.

 

Dá se ebola přenášet potem a slzami? Také jsou to tělesné tekutiny…

Pokud se obáváte třeba toho, že chytnete ebolu při návštěvě posilovny ze zpoceného cvičebního nářadí, je to zbytečné. Nakažení, kteří mají ještě sílu cvičit, ještě nejsou nakažliví – a když už infekční jsou, nedostává se jim zase sil ke cvičení ve fitku. Navíc Světová zdravotnická organizace (WHO) ještě nezaznamenala jediný případ, kdy by se ebola přenášela pomocí potu. Naopak slzy zřejmě drobné riziko představují, ale není to zatím úplně jasné. WHO navíc potvrdila, že byl virus zaznamenán i v mateřském mléce.

Mám si dávat pozor na toaletě?

Výkaly a moč jsou vysoce nakažlivé, obsahují silnou koncentraci viru eboly. Největší riziko hrozí na toaletách u intenzivně nemocných doma a také v nemocnicích, kde se tito lidé léčí. Na všech těchto pracovištích však panují extrémně přísné bezpečnostní podmínky, takže ani zde by tento způsob přenosu neměl mít šanci. Na veřejných záchodcích je šance velmi malá…

Které doteky jsou nakažlivé?

Jak jsme už psali výše, ebola se může přenášet dotykem. Ne přes pokožku, ale když se rukou, která se se stopami viru setkala, budete dotýkat svého obličeje. Podle některých studií si ale běžný člověk sáhne na vlastní obličej přibližně sedmkrát za hodinu…

Stopy viru mohou zůstat na sedadlech v taxíku, na klikách, dveřích a dalších podobných místech – zejména tam, kde je vyšší koncentrace nemocných, typicky v nemocnicích nebo u nich doma. Nejlepší obranou proti přenosu je časté a pečlivé mytí rukou a nedotýkání se obličeje. Zejména druhý bod je mnohem těžší, než se zdá: jakmile se člověk začne soustředit, aby si na tvář nesahal, okamžitě ho obličej začne nesnesitelně svědit.

A co jídlo?

Virus se přenáší syrovým masem – a také se tak v Africe už mnoho lidí nakazilo. Ale pokud je maso normálně uvařené, pak by nákaza neměla hrozit.

Přenáší se ebola vzduchem? A hrozí, že zmutuje?

Ne, virus eboly se nemůže přenášet vzduchem. Sice se objevily spekulace, že to možné je, neexistuje o tom však zatím jediný důkaz. Podle WHO tomuto způsobu neodpovídají ani vzorce šíření viru – dýchání je tedy bezpečné a není nutné nosit roušku. Ta může pomoci jedině v případě, že vám někdo nakažený přímo kýchne zblízka do obličeje – pak by kapičky virus přenést mohly.

Podle drtivé většiny epidemiologů a virologů nehrozí, že by se změnil „transmisní vektor“ eboly. To znamená, že zatím žádný virus nezměnil způsob přenosu – a není tedy žádný důvod, aby to udělala právě ebola.

Sex je nebezpečím číslo jedna, je to tak?

Ebola je sexuálně přenosná a právě sperma je jednou z nejčastějších cest, jak se šíří. Extrémní riziko představuje fakt, že virus přežívá ve spermatu mužů, kteří se z eboly vyléčily – a to až tři měsíce! Řada zdravých vironosičů tak ebolu šíří neúmyslně dál…

TADY JE VÍC INFORMACÍ O EBOLE:

Článek

Virus ebola, detail Foto:

Hledá se lék na Ebolu. Jestli ho najdeme, změní celou medicínu!

Léky na Ebolu by mohly zcela změnit antivirotika. Na konci současné epidemie svítí světlo možné revoluce v medicíně...

Článek

Virus eboly Foto:

Máme se bát eboly? Proč se africký mor začal šířit do míst, kde nikdy nebyl?

Ochranné obleky, izolace a smrt – ebola děsí západní Afriku.

Článek

Příběh eboly Foto:

EBOLA je průšvih, na který není lidstvo připravené, varují vědci

Epidemie eboly může být podle vědců horší, než předvídá WHO.

Temný kraj
TV PROGRAM
DNES V TVHlavní postavy Grimm III Foto:
20.15
DNES V TVBeowulf a Grendel Foto:
22.25
DNES V TVJak se staví sen Foto:
21.30
DNES V TVZdeněk se kření Foto:
22.45
DNES V TVMyšlenky zločince - 10. řada Foto:
20.15
DNES V TVSběratelé kostí Foto:
21.15

reklama