reklama

Jak bezpečné jsou laboratoře? V USA z jedné unikla extrémně nebezpečná bakterie

Burkholderia pseudomallei Foto: Burkholderia pseudomalleiFoto: All

Z laboratoře v Louisianě unikla nebezpečná bakterie...

V americkém státě Louisiana vyšetřují případ úniku nebezpečné bakterie z laboratoří, které podléhají přísným bezpečnostním opatřením. Z výzkumného pracoviště se dostala ven Burkholderia pseudomallei, která se přirozeně vyskytuje v tropických oblastech Asie a proti níž pracoviště vyvíjí vakcínu.

List USA Today v neděli napsal, že incident se stal v prestižním středisku pro výzkum primátů v Tulane, které leží asi 80 kilometrů od New Orleansu a podléhá velmi přísným bezpečnostním opatřením. Zatím se nevyloučilo podezření, že se bakterie mohla dostat do půdy nebo do vody, i když první testy to zatím nepotvrdily.

Bakterie se dostala do vnějšího prostředí loni v listopadu. Na lidi a zvířata se přenáší přímým kontaktem s kontaminovanou půdou nebo vodou, v nichž se rozmnožuje.

Jak je to možné?

Pokusy se v laboratoři prováděly na hlodavcích v laboratoři s několikastupňovým zabezpečením. Přesto se bakterie zjistila u čtyř makaků, kteří nebyli zařazeni do výzkumu a kteří jsou drženi ve venkovních klecích na pozemku laboratoří. Dva z těchto makaků začali mít příznaky v listopadu a museli být utraceni. Bakterii byla vystavena také federální vyšetřovatelka, která onemocněla 24 hodin po návštěvě centra v lednu. V jejím případě se ale ještě nevyjasnilo, zda s bakterií přišla do kontaktu v laboratoři nebo za svých zahraničních cest.

"Bereme to velmi vážně, velmi nás to znepokojilo," řekl ředitel tulaneských laboratoří Andrew Lackner. Podle něj se makakové zřejmě nakazili, když byli ošetřováni ve veterinární nemocnici, která je součástí laboratoří. Na půdě objektu byly odebrány vzorky z půdy a vody a bakterie se v nich nenašla. "Veřejnost nebyla v žádném případě ohrožena," řekl Lackner. Podle USA Today však bylo vzorků odebráno příliš málo na to, aby se dalo říci, že se bakterie v prostředí areálu nevyskytuje. Zástupci úřadu louisianského guvernéra vyjádřili znepokojení nad možností, že bakterie pronikla i mimo laboratoře a může nyní ohrozit domácí zvířata a skot.

Laboratoře v Tulane zastavily veškerý další výzkum bakterie a pokračovat se v něm bude, až bude únik vyjasněn.

K symptomům nákazy u člověka patří horečka, bolesti hlavy, nechutenství a rovněž bolesti svalů a kloubů. Snadno se zamění se symptomy zápalu plic nebo tuberkulózy. Inkubační doba může být velmi krátká, ale může trvat i několik měsíců. Bakterie se vyskytuje hlavně v Thajsku a úmrtnost na ni je tam padesátiprocentní.

ČTK

První pražské slůně živě ze ZOO Praha
TV PROGRAM
Nejpodivnější dinosauři Foto:
13:30 14:40
85%
DNES V TVŽivot ve vzduchu Foto:
20.00
DNES V TVJedinečná zvířata Foto:
21.10
DNES V TVMůj soused zabiják Foto:
20.00
DNES V TVZapomenutá kletba Foto:
22.10
DNES V TVPoslední Mohykán Foto:
20.15
DNES V TVModrý kód Foto:
20.15
DNES V TVNebezpečný mstitel Foto:
22.20
DNES V TVOsudová ztráta Foto:
20.15
DNES V TVVražedné Miami Foto:
22.40

reklama

\n