reklama

Invaze bílých hadů: to není horor, ale realita!

Bílý had Foto: Bílý hadFoto: All

Španělský ostrov Gran Canaria bojuje proti ekologické katastrofě – obrovské invazi hadů-albínů.

Španělský ostrov Gran Canaria povolal na pomoc světové experty, aby mu pomohli zastavit invazi hadů – korálovek kalifornských. Ty se tam rozmnožily z původně několika kusů chovaných jako domácí mazlíčci, kteří se dostali náhodně nebo záměrným vypuštěním do přírody. Nyní ohrožují původní vzácné ještěrky, uvedla dnes agentura AFP s odvoláním na španělské ochránce přírody.

Strážci přírody na ostrově Gran Canaria, největším ze španělských Kanárských ostrovů, už vybili tisíce korálovek kalifornských (Lampropeltis californiae). Tito hadi nepředstavují žádné nebezpečí pro člověka, ale krmí se původními druhy živočichů včetně vzácné veleještěrky gomerské (Gallotia bravoana).

"Tato ještěrka žije výhradně na ostrově Gran Canaria. Pokud se hadi rozšíří po celém ostrově, stane se z ní ohrožený druh," varoval místní ochránce přírody Ramón Gallo. "Snažíme se zachovat biodiverzitu Kanárských ostrovů, která patří mezi jejich největší přínosy světu. Kanárské ostrovy jsou biologickou laboratoří a hadi ohrožují jeden z jejich nejvýznamnějších druhů," dodal.

Článek

Kousnutí štíhlovkou se zadními jedovými zuby Foto:

Hadí jedy: není smrt jako smrt. Jak vlastně účinky hadího uštknutí fungují?

Hadí zuby fungují jako injekce. Jen místo léků se v nich skrývají smrtící jedy...

Ostrov Gran Canaria proto bude ve čtvrtek a v pátek hostit konferenci za účasti mezinárodních expertů, jejímž cílem je zvýšit povědomí o tomto problému. Přítomnost korálovek byla podle Galla poprvé na ostrově Gran Canaria zjištěna v roce 1998, kdy se jejich populace začala množit z malého počtu původně domácích mazlíčků. Tento druh korálovky je mezi chovateli oblíbený, dorůstá maximální délky 180 centimetrů.

Korálovky se v příjemném, slunném klimatu ostrova Gran Canaria rychle zabydlely. Tomu přispívá i skutečnost, že tam nemají žádné přirozené nepřátele a zároveň mají spoustu potravy. Korálovky se vyskytují v řadě barevných variant, ale v hlavní oblasti, kde se na ostrově Gran Canaria rozšířily, jde většinou o albíny – bílé hady se světle žlutými proužky a růžovýma očima.

ČTK

Článek

Klauni a sasanky

Je sasanka zvíře, nebo rostlina? Ani jedno!

Žahavé sasanky známe zejména díky populární rybce klaunu očkatému jménem Nemo. Ovšem jedna ze sasanek se čerstvě proslavila ve vědeckém světě. Nová podrobná analýza DNA ...
První pražské slůně živě ze ZOO Praha
TV PROGRAM
DNES V TVHellboy 2: Zlatá armáda Foto:
20.00
DNES V TVŽiví mrtví Foto:
22.40
DNES V TVTristan a Isolda Foto:
20.15
DNES V TVDnes zemřeš Foto:
22.50
DNES V TVMordparta Foto:
20.15
DNES V TVOčima Josefa Klímy Foto:
21.30
DNES V TVCizinka Foto:
22.20

reklama