reklama

Hitler v kraťasech: proč se diktátor oblékal jako blázen?

AH v pumpkách Foto: AH v pumpkáchFoto: All

Historici často upozorňují, že Adolf Hitler byl prvním politikem, který pochopil, jakou sílu mají moderní média, jako je film nebo fotografie. A mají pravdu, což dokazuje i příběh této fotky…

Na snímku z 30. let 20. století je Adolf Hitler zachycen ve velmi ležérní pozici, jak se opírá o kmen stromu. Má na sobě přitom oblečené jen krátké kožené kalhoty a vysoké bílé podkolenky. Takový vzhled nám dnes připadá u vrcholného politika nepřijatelný – a uvědomoval si to tehdy i německý Vůdce.

Tyto fotografie byly zveřejněné v časopise Deutschland Erwache! neboli Německo, procitni! Vydával ho velký Hitlerův obdivovatel Baldur von Shirach. V časopise se objevovaly prakticky jen materiály fanaticky opěvující kvality Adolfa Hitlera a jeho blízkých – a naopak napadal jeho nepřátele. Snímky pořídil Hitlerův dvorní fotograf Hoffman.

Klíčovou osobou je v této propagandistické mašinérii právě osoba Baldura von Schirach. V pouzhých 17 letech se setkal v roce 1925 s Adolfem Hitlerem a stal se jeho nadšeným stoupencem. Po dosažení dospělosti vstoupil do NSDAP. Během studií germanistiky a dějin umění byl zvolen v roce 1928 vůdcem NS Německého svazu. Po "uchopení moci" národními socialisty a tzv. Gleichschaltung všech mládežnických organizací ho Hitler jmenoval 17. června 1933 vůdcem mládeže celé Německé říše.

Článek

Nacističtí lékaři Foto:

Když lékaři zabíjeli. Za Hitlera se stali z doktorů vrazi

Píše se rok 1938. Muži jménem Knauer se narodilo těžce postižené dítě. Nešťastný otec píše Hitlerovi, aby jeho potomek, slepý, retardovaný a bez ruky, byl lékařsky...

 

Jeho zásluhou se snímky civilně oblečeného Hitlera dostávaly mezi veřejnost a ukazovaly tak politika z jeho lidské stránky. Tehdy to nebylo vůbec samozřejmé – Adolf Hitler tímto způsobem získával rychle náskok nad svými konkurenty. Nechával se zobrazovat zcela neformálně, často s dětmi, oblečený jako běžní Němci. Není náhodou, že právě jeho civilnost a zdánlivě sounáležitost s „obyčejnými Němci“ mu získávaly rychle popularitu.

První pražské slůně živě ze ZOO Praha
TV PROGRAM
DNES V TVMoto cestou necestou Foto:
20.15
DNES V TVOhnivý kuře Foto:
20.15
DNES V TVTOP STAR magazín Foto:
21.35
DNES V TVSběratelé kostí Foto:
20.15
DNES V TVSběratelé kostí Foto:
21.15

reklama