reklama

Godzillí ptakopysk. To je nový obří objev australských vědců

Pravěký ptakopsyk Foto: Pravěký ptakopsykFoto: All

Australští vědci našli vyhynulého "godzillího" ptakopyska.

Obří vyhynulý druh ptakopyska se silnými zuby objevili vědci v Austrálii, kteří toto vodní stvoření s kachním zobákem přirovnali k příšeře podobné mytické Godzille. Nový druh, který dostal latinské jméno Obdurodon tharalkooschild, byl identifikován podle jediného, ale velmi charakteristického zubu, který vědci našli v Riversleighu v severovýchodní Austrálii.

"Hodně nás to vyvedlo z míry," řekl o nálezu profesor Univerzity Nového Jižního Walesu Mike Archer, jehož citovala agentura AFP. Dávný ptakopysk byl podle vědců asi dvakrát větší než současný žijící zástupce tohoto druhu.

Vědci předpokládali, že ptakopysk, který v sobě spojuje rysy ptáka, savce a plaza, postupně v průběhu milionů let vývoje ztrácel zuby a zmenšoval se. Nový nález ovšem tuto teorii popírá. "Tohle jsme nečekali. Je to obrovský ptakopysk v nesprávnou dobu," řekl Archer. "Ale existoval," dodal.

Článek

Pravěká dvojice Foto: PNAS

Láska v pravěku? Lidé si dávají květiny do hrobů už 12 000 let

Mezi zvyky, o nichž vůbec nepřemýšlíme, ale stejně je dodržujeme, patří květiny na hrobě. Tento zvyk zahalený tajemstvím je zřejmě výrazně starší, než tušíme.

Současný ptakopysk je bázlivé noční stvoření, které žije pouze ve východní Austrálii. V dospělosti nemá žádné zuby a vědci nepředpokládají, že by zubatý ptakopysčí obr byl jeho přímým předkem.

"Objev tohoto nového druhu pro nás byl šok, protože předtím jsme z fosilních nálezů předpokládali, že evoluční strom ptakopyska byl relativně lineární," říká Archer. "Nyní zjišťujeme, že musely existovat nečekané vedlejší větve tohoto stromu a některé z nich hodně velké. Existovalo víc druhů ptakopysků, kteří už jsou vyhynulí."

ČTK

Článek

Sexuální tajemství Foto: Thinkstock

Ženy ve výzkumech lžou: na velikosti jim záleží. Už od pravěku

Mužský pohlavní orgán se vyvíjel podle přání žen: přály si, aby byl velký a evoluce to zařídila – tak se dá shrnout výsledek nové vědecké studee.

První pražské slůně živě ze ZOO Praha
TV PROGRAM
DNES V TVHellboy 2: Zlatá armáda Foto:
20.00
DNES V TVŽiví mrtví Foto:
22.40
DNES V TVTristan a Isolda Foto:
20.15
DNES V TVDnes zemřeš Foto:
22.50
DNES V TVMordparta Foto:
20.15
DNES V TVOčima Josefa Klímy Foto:
21.30
DNES V TVCizinka Foto:
22.20

reklama