reklama

Epidemie obezity v Indii: proč tamní kojenci extrémně tloustnou?

Nevysvětlitelně tloustnoucí dítě z Indie - Obrázek 1 Foto: Nevysvětlitelně tloustnoucí dítě z Indie - Obrázek 1Foto: profimedia

Docela typický příběh z dnešní Indie:

Holčička z Indie váží jako šestileté dítě, přitom je jí 10 měsíců. Aliya Saleem se narodila s porodní váhou 4 kilogramy, ale rychle začala přibírat na váze. Vzhledem k tomu, že pochází z chudých poměrů, je množství jídla a stále nové oblečení pro rodiče a celou rodinu devastující. Rodiče se i přes málo financí snaží najít odbornou pomoc.

Podobných příběhů přichází z Indie mnohem víc – proč právě tato země a čím je to způsobeno? U Aliye Saleem jde podle rodičů o nevysvětlitelný fenomén a ani my to nejsme schopní potvrdit, nebo vyvrátit.

Faktem ale je, že Indie momentálně zažívá nebývalou epidemii obezity – zejména mezi střední vrstvou, ale překvapivě často i u chudých. Podle expertů jde o důsledky toho, s jakou intenzitou do této země vtrhly západní potraviny i západní stravovací návyky.

 

Nejčastěji se tyto problémy objevují u teenagerů, ale stále častěji i u malých dětí. Indická kultura pokládá tlusté děti za zdravé děti – a tak do svých potomků rodiče „cpou“ od nejmladšího věku co největší kvanta potravin. Jenže z klasických indických potravin dítě nějak extrémně ztloustnout nemohlo; zato z evropských sladkostí to jde bohužel velmi snadno a rychle. Dá se předpokládat, že to bylo příčinou extrémního ztloustnutí výše jmenované holčičky.

Dalším důsledkem je epidemie cukrovky. Momentálně ji má asi 50 milionů Indů, dá se však očekávat, že počet nemocných ještě stoupne – podle některých prognóz dokonce až na 100 milionů lidí.

Temný kraj
TV PROGRAM
DNES V TVÚsvit planety opic Foto:
20.00
DNES V TVŽiví mrtví Foto:
22.45
DNES V TVJunior Foto:
20.15
DNES V TVPařížská blbka Foto:
22.30
DNES V TVModrý kód Foto:
20.15
DNES V TVJste to, co jíte Foto:
21.30

reklama