reklama

Energie zadarmo je tady! Fúzní reaktor poprvé funguje

Jaderná fúze Foto: Jaderná fúzeFoto: Thinkstock

Svatý grál fyziky je na dosah: američtí vědci poprvé spustili fúzní reakci, při níž vzniklo víc energie, než do ní bylo vloženo. Co to mění? Úplně všechno – budoucnost totiž právě začala.

Fúzní elektrárny jsou velký sen – ale doposud nenaplněný. Aby mohly prakticky fungovat a měly smysl, musí nejprve umět vyrobit víc energie, než spotřebují. Poprvé se to povedlo minulý měsíc v americké laboratoři NIF (National Ignition Facility).

Dokázali to pomocí největšího laseru světa – obřího zařízení velkého jako tři fotbalová hřiště dohromady. Z něj vyslaly 192 laserových paprsků na maličkatou kapsli vodíkového paliva – čímž spustili fúzní reakci. Teplota koncentrovaného výboje světla přitom měla teplotu přes 3,2 milionu stupňů Celsia!

Laboratoř NIF je velká jako tři fotbalová hřiště:NIF Foto: nif

NIF, Foto: nif

 

O výjimečném pokusu poprvé informovala britská BBC: „Jde o první krůček, který povede k tomu, aby nukleární fuze vyrobila víc energie, než spotřebuje. Pokus z minulého týdne je v oboru fúzních reaktorů opravdovým přelomem – největším krokem za mnoho posledních let. Cílem laboratoře NIF je vytvořit fúzní systém, kde by lasery jen nastartovaly reakci, která by pak běžela sama a zásobovala svět lacinou a zcela čistou elektřinou.“

Článek

Japonská vesmírná elektrárna

Elektrárny ve vesmíru: Japonci chtějí těžit Slunce do 15 let

Pokud se tohle Japoncům povede, tak budou mít proti zbytku světa náskok tak 200 let...

Pokusy v NIF běží pod záštitou americké armády, ta má samozřejmě na energii zdarma největší zájem. Co by fungující fúzní elektrárny znamenaly pro nás? Změnu, na kterou asi ještě nikdo není tak úplně připraven. Získávali bychom totiž energii podobným způsobem, jako je ten odehrávající se v jádrech hvězd.

Teoreticky totiž fúzní elektrárna potřebuje jen jediné: palivo. A tím je deuterium a tritium, což jsou obyčejné izotopy vodíku. A ten, jak určitě víte, se dá získat levně vody – třeba té, jíž máme plné oceány…

Článek

Vodíkové věže Foto: University of Colorado

Energie zadarmo? Američané přišli na to, jak získávat levně vodík

Ropa ubývá, uhlí taky, nalezišť zemního plynu taky nepřibývá. Co s tím? A co třeba vodík?!
První pražské slůně živě ze ZOO Praha
TV PROGRAM
Eichmann show Foto:
15:45 17:50
4%
DNES V TV
20.00
DNES V TV
21.10
DNES V TV
20.15
DNES V TVDenní světlo Foto:
23.25
DNES V TVPřístav Foto:
20.15
DNES V TVMezi vlky Foto:
21.35

reklama

\n