reklama

Družice se ve vesmíru chovají divně. Něco zvláštně ovlivňuje jejich dráhu

MAVEN Foto: MAVENFoto: All

Americká NASA stojí před další záhadou: chování některých družic odporuje fyzikálním zákonům…

Rychlost sond Rosetta a Cassini není taková, jaká by měla být. Astronomům se podařilo odhalit v jejich dráhách anomálie – a to vždy v okamžicích, kdy sondy prolétají kolem některých planet.

NASA si toho všimla už roku 1990, když kolem Země prolétla sonda Galilei, ale tehdy tomu astronomové nevěnovali velkou pozornost. Ale postupně údajů přibývalo – naposledy se to stalo na podzim loňského roku, když sonda Juno letěla ze Země k Jupiteru.

Co se vlastně děje? Sondy bývají často posílány na cestu do vesmíru tak, aby přitom prolétly kolem nějaké planety – využívají tak efektu gravitačního praku. Díky tomu mohou využít část gravitační síly těchto planet a získají energii, bez níž by k cíli nedoletěly. Jenže rychlost sond se během toho mění; a to tak, že to vůbec neodpovídá ani fyzikálním zákonům ani predikcím nebo počítačovým modelům.

Problém, který nemá řešení?

Rozdíl v rychlosti není nijak velký, ani nemůže narušit misi družice, ale je dostatečný, aby to nemohla být náhoda. Tento pozoruhodný jev NASA pozorovala u družic NEAR, Cassini-Huygens a Rosseta – vždy když prolétaly kolem Země. Vždy nečekaně zrychlily o 2–13 milimetrů/sekundu.

Článek

Družice Vanguard - Obrázek 1 Foto:

Družice, která nejspíš přežije lidstvo

Nejstarší družice Země straší na orbitě už půl století, dalších 300 let ještě bude…

Když NASA řešila, čím by to mohlo být způsobené, musela jako podezřelé vyloučit technické závady, omyly v měření, magnetickou nestabilitu i elektrické výboje. A tak přišla na řadu Occamova břitva: když to nemůže být něco vysvětlitelného, musíme začít hledat v říši nevysvětlitelného.

V srpnu 2014 vyšla velká studie na téma této záhady v odborném časopise Advances in Space Research, v níž vyjádřili svůj pohled na věc nejvyhlášenější experti na vesmírný výzkum. Všichni se shodli na tom, že to musí být způsobeno nějakým doposud neznámým vesmírným fenoménem. A hlavní podezřelí jsou:

  1. Sluneční radiace
  2. Relativistické efekty temné hmoty
  3. Gravitomagnetické pole planet

 

Článek

Raketa Atlas startuje Foto:

USA vypustily do vesmíru super-tajnou družici. O co může jít?

Nad hlavami nám zase létá další satelit, o jehož původu nesmíme nic vědět...

 

 

 

První pražské slůně živě ze ZOO Praha
TV PROGRAM
DNES V TVĎábel nosí Pradu Foto:
20.15
DNES V TVBreakheartský průsmyk Foto:
22.30
DNES V TVMáme rádi Česko Foto:
20.15
DNES V TVDnes zemřeš Foto:
22.00
DNES V TVDny a noci s nepřítelem Foto:
20.15
DNES V TVCizinka Foto:
22.15

reklama