reklama

Dinosauři kojili mláďata. Dokázali to i bez cecíků

FOTO: Wikimedia Commons Foto: FOTO: Wikimedia CommonsFoto: All

Poslední teorie o dinosaurech jsou čím dál tím divočejší. Poté, co vědci prokázali, že dinosauři měli peří, naznačuje nová teorie, že dávali mláďatům i mateřské mléko.

Autorem teorie je paleontolog Paul Else z univerzity ve Wollongongu. Podle něj krmili dinosauři mláďata obdobou savčího mateřského mléka. Není to vlastně ani tak překvapivé, jak by se mohlo zdát – něco jako mateřské mléko totiž vlastním mláďatům dávají i některé druhy ptáků.

Umí to například tučňáci císařští, plameňáci a dokonce i obyčejní holubi. Samice těchto ptáků pro svá mláďata vyrábějí substanci podobnou svými vlastnostmi mateřskému mléku.

Pochopitelně ji ale potomkům nepředávají skrze mléčné žlázy, které nemají – místo toho jí krmí ptáčata ze zobáku do zobáku. Nejde o pouhé krmení natrávenou potravou, jak si ještě nedávno vědci mysleli. Ptáci tuto hmotu vytvářejí v horní části svého zažívacího traktu a opravdu má podobné složení – je to směs tuku, proteinů a protilátek.

Létající vládce druhohor lovil i tyranosaury

Paul Else věří, že právě tento mechanismus fungoval i u dinosaurů. Mají toho s ptáky tolik společného, že mohli i „kojit“. Else se kromě paleontologie věnuje i molekulární biologii. Podle jeho výzkumu by bez tohoto mechanismu nemohli velcí dinosauři své potomstvo pořádně nakrmit. Z mnoha různých studií totiž vyplývá, že mláďata dinosaurů rostla velmi rychle a potřebovala tedy masivní množství koncentrované energie a živin. „Bez kojení to nešlo,“ říká Else ve studii publikované v odborném časopisu The Journal of Experimental Biology.

Popisuje v ní i nejpravděpodobnější vlastnosti této hmoty. Podle něj obsahovala velké množství růstových hormonů – není divu, že po nich dinosauři rostli jako z vody…

První pražské slůně živě ze ZOO Praha
TV PROGRAM
Stín kondora Foto:
03:10 04:05
81%
DNES V TVEichmann show Foto:
20.00
DNES V TVPatnáctidílný detektivní seriál V.I.P. vraždy sledujte každou neděli ve 20.15 na Primě  Foto:
20.15
DNES V TVV novém studiu Top Star Magazínu se představila i moderátorka Eva Perkausová. Foto:
21.35

reklama

\n