reklama

Co může za to, že se z Marsu stalo peklo?

MAVEN u Marsu Foto: MAVEN u MarsuFoto: All

Díky nové sondě, která právě doputovala k Marsu, se o Rudé planetě dozvíme mnohem víc...

Americká vesmírná agentura NASA po desetiměsíčním letu dnes brzy ráno SELČ navedla sondu MAVEN na oběžnou dráhu kolem Marsu. Aparát, který cestou k rudé planetě urazil 711 milionů kilometrů, bude získávat informace, které by vědcům mohly pomoci pochopit, proč a jak zmizela většina atmosféry.

MAVEN (zkratka pro Mars Atmosphere and Volatile Evolution) odstartoval k Marsu loni na konci listopadu. Na palubě sondy je osm vědeckých přístrojů pro zkoumání horní atmosférické vrstvy a ionosféry. MAVEN váží 2,5 tuny a šířka rozpětí jeho slunečních baterií přesahuje 11 metrů. Aparát byl vyroben v denverských laboratořích firmy Lockheed Martin. Za projekt NASA zaplatil 671 milionů dolarů (14,4 miliardy korun).

Mars měl kdysi podle vědců mnohem hustší atmosféru a díky ní se na jeho povrchu nacházela i voda v kapalném skupenství. Později ale došlo k dramatické klimatické změně, v jejímž důsledku ovzduší z velké části vymizelo.

Vědci pátrají po tom, proč byl Mars během první miliardy let svého planetárního života vlhký a horký a proč je nyní naopak suchý a chladný. Raná atmosféra Marsu vytvářela příznivé podmínky pro mikrobiální život, ale velká většina ovzduší unikla do vesmíru vlivem slunečního záření. Podle některých vědců se nabízí vysvětlení, že sluneční vítr atmosféru Marsu "odvál".

ČTK

Článek

Ufo na Marsu

Vyfotila Curiosity na Marsu UFO? Co je podivný předmět na snímcích?

Sonda Curiosity už na Rudé planetě pořídila spoustu úžasných obrázků, ale jen málokterý asi vzbudí takovou pozornost jako situace, kterou zachytila v červnu 2014.

První pražské slůně živě ze ZOO Praha
TV PROGRAM
Megaopravy Foto:
04:20 05:25
24%
DNES V TVĎábel nosí Pradu Foto:
20.15
DNES V TVBreakheartský průsmyk Foto:
22.30
DNES V TVMáme rádi Česko Foto:
20.15
DNES V TVDnes zemřeš Foto:
22.00
DNES V TVDny a noci s nepřítelem Foto:
20.15
DNES V TVCizinka Foto:
22.15

reklama