reklama

Čipy v mozku budou léčit. A vyvíjejí je na Moravě!

Čipy v mozku Foto: Čipy v mozkuFoto: All

Vědci z Brna chtějí pomoct lidem lékařskými implantáty v mozku. Ale není to cesta k totalitě?

Medicínské implantáty v mozku pomáhají některým pacientům lépe zvládat Parkinsonovu chorobu i další neurologická onemocnění.

Zároveň jim však znemožňují důležitá diagnostická vyšetření na magnetické rezonanci, která je s takzvanou neurorehabilitační terapií obvykle neslučitelná. Řešení teď spolu se zahraničními kolegy hledají brněnští vědci z Centra SIX Vysokého učení technického, řekla mluvčí školy Jitka Vanýsková.

Léčebné systémy a implantáty, které jsou zároveň bezpečné v diagnostickém poli magnetické rezonance, zatím neexistují. "Pacienti s rozvinutou Parkinsonovou chorobou v poslední fázi tak mohou absolvovat tolik potřebné diagnostické vyšetření magnetickou rezonancí jenom ve velmi omezeném rozsahu," uvedl profesor brněnské techniky Radimír Vrba.

Anketa

Bojíte se čipové totality?

hlasovat
hlasovat
hlasovat

Vědci proto uvažují například o nové technické specifikaci pro výrobce aktivních implantátů a diagnostických systémů magnetické rezonance. Cílem evropského projektu nazvaného DeNeCoR je také vývoj menších a stíněných terapeutických implantátů, které nezkreslují magnetická pole.

Zároveň by vědci rádi prokázali, že léčebnou stimulaci části mozku lze provést také neinvazivní metodou pomocí takzvaného stimulátoru TMS namísto implantace elektrod a vpouštění elektrického proudu.

Na nádor magnetem

Stimulátor vytvoří řízené magnetické pole, které následně umožní zaměřit například zhoubný nádor v mozku a zničit jej bez destruktivních účinků na okolní zdravou tkáň. Podmínkou je vývoj miniaturizovaných výkonových elektronických obvodů a také výzkum a vývoj nových senzorů pro invazivní a neinvazivní snímání mozkových funkcí, které budou slučitelné s pracovním prostředím magnetické rezonance a TMS.

Do evropského projektu, který podle výzkumníků přispěje ke zlepšení diagnostických metod pro pacienty s invazivními i neinvazivními snímači, se zapojilo 22 evropských pracovišť. Jsou mezi nimi také nemocnice, takže výsledky výzkumu téměř okamžitě najdou uplatnění v klinické praxi. Projekt potrvá do roku 2016.

ČTK

Článek

Očkování Foto: Thinkstock

Očkování proti rakovině? Pomohou podkožní čipy!

Cesta za levným a úspěšným lékem proti zákeřné chorobě je sice trnitá, v USA však začaly klinické testy dalšího slibného léčebného programu.
První pražské slůně živě ze ZOO Praha
TV PROGRAM
Příběh Walesu Foto:
01:10 02:15
40%
DNES V TVEvoluce zla Foto:
20.00
DNES V TVAmerická 70. léta Foto:
21.10
DNES V TVMoto cestou necestou Foto:
20.15
DNES V TVLara Croft: Tomb Raider Foto:
20.15
DNES V TVPrinc a pruďas Foto:
22.20
DNES V TVOhnivý kuře Foto:
20.15
DNES V TVTOP STAR magazín Foto:
21.35
DNES V TVSběratelé kostí Foto:
20.15
DNES V TVSběratelé kostí Foto:
21.15

reklama