reklama

Čína válcuje zbytek světa. V počítačích se jí nikdo nevyrovná

Čínský superpočítač Foto: Čínský superpočítačFoto: All

Jak je možné, že má Čína tak silné superpočítače? A co s nim i zamýšlí?

Nejvýkonnější superpočítač má opět Čína. Vyplývá to z aktuálního žebříčku 500 nejvýkonnějších počítačů světa, který zveřejnila na svých stránkách BBC. Čína je se svým superpočítačem Tchien-che 2 (Mléčná dráha 2) v čele žebříčku již potřetí za sebou.

Ve srovnání s předchozím žebříčkem má Čína mezi 500 nejsilnějších superpočítačů o 20 procent více přístrojů. Nejvíce superpočítačů v žebříčku mají USA, a to 233. Jejich počet je však o 15 procent nižší než v uplynulém průzkumu.

Čína má v žebříčku celkem 76 superpočítačů. To je téměř tolik, jako mají v žebříčku dohromady Británie (30), Francie (27) a Německo (23).

Článek

klaun - smích nebo zlost? Foto:

Lidský obličej umí 21 emocí. Pozná je ale jen počítač

Vědci zjistili, že náš obličej dokáže vyjádřit víc emocí, než se doposud vědělo...

Žebříček 500 nejvýkonnějších superpočítačů je široce uznávaným ukazatelem stavu superpočítačů na světě. Zveřejňuje se dvakrát ročně od roku 1993.

Čínský Tchien-che 2 je schopen trvale zpracovávat 33,86 petaflopů za sekundu, tedy 33,860 biliard početních úkonů za sekundu. Druhý v pořadí, superpočítač Titan amerického ministerstva energetiky, má výkon výkon 17,59 petaflopů za sekundu.

BBC upozornila, že teprve před pěti lety superpočítač IBM Roadrunner jako první překonal rychlost jednoho petaflopu za sekundu. Provoz tohoto počítače byl ukončen v roce 2013 kvůli nadměrné spotřebě elektřiny.

Rychlost a kapacita

Všech 500 superpočítačů ze seznamu má dohromady výkon 274 petaflopů za sekundu.

Článek

Křemíkový čip

Počítač z uhlíkových nanotrubic má být rychlejší, levnější i chladnější

Vypadá tak trochu jako hi-tech tenisová raketa, počítač sestavený na Stanfordské univerzitě však slibuje každému z nás informační revoluci.

Tchien-che 2 vlastní čínská vláda a provozuje ho Národní univerzita obranné technologie. Používá se pro výzkum a vzdělávání. Nejrychlejší počítač světa byl vyroben v Číně už podruhé. V listopadu 2010 byl na špici stroj Tchien-che 1A, předchůdce nynějšího rekordmana.

Česká republika v žebříčku není, na rozdíl od sousedního Polska, které má v žebříčku dva superpočítače. V areálu Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava (VŠB-TUO) byla v dubnu dokončena výstavba Národního superpočítačového centra IT4Innovations. V tomto centru má být v příštím roce instalován počítač, který bude podle univerzity patřit mezi stovku nejvýkonnějších superpočítačů na světě.

ČTK

Článek

Kyberpunkový mozek Foto: Počítačová hra System Shock

Nesmrtelnost! Kdy člověk poprvé nahraje svůj mozek do počítače?

Sen o lidské nesmrtelnosti je na dosah. Vědci v tichosti pracují na možnosti nahrát mozek do počítače.
První pražské slůně živě ze ZOO Praha
TV PROGRAM
Před 300 miliony let Foto:
17:50 18:55
88%
DNES V TVEvoluce zla Foto:
20.00
DNES V TVAmerická 70. léta Foto:
21.10
DNES V TVMoto cestou necestou Foto:
20.15
DNES V TVLara Croft: Tomb Raider Foto:
20.15
DNES V TVPrinc a pruďas Foto:
22.20
DNES V TVOhnivý kuře Foto:
20.15
DNES V TVTOP STAR magazín Foto:
21.35
DNES V TVSběratelé kostí Foto:
20.15
DNES V TVSběratelé kostí Foto:
21.15

reklama