reklama

Chcete vidět zatmění Slunce? Tady je vše, co k tomu potřebujete!

Zatmění Slunce se blíží Foto: Zatmění Slunce se blížíFoto: All

Počasí bude v pátek příznivé pro pozorování zatmění Slunce.

 

Počasí bude pozorovatelům částečného zatmění Slunce v Česku v pátek přát. Čekat je budou jasná obloha a výborné pozorovací podmínky, i když bude chladno. "Předpokládáme jasno. Ranní teplota ale bude blízko nule," sdělil mluvčí Českého hydrometeorologického ústavu Petr Dvořák. Částečné zatmění Slunce budou moct Češi pozorovat z celého území státu.

V řadě měst se chystají veřejná pozorování na hvězdárnách i na jiných místech, například před školami nebo na náměstích. V Praze začne zatmění v 9:37, maximální fáze nastane v 10:45 a skončí v 11:57. V Česku se časy budou lišit v minutách. Čím více na západ, tím dříve zatmění bude.

Největší, nejlépe pozorovatelný

Půjde o největší zatmění Slunce nad územím Česka, viditelné mezi roky 2011 až 2026. Měsíc při něm zakryje přes 74 procent slunečního disku. Vzácnější je úplné zatmění Slunce, které pro jedno místo na Zemi statisticky vychází jednou za 400 let.

Pozorovat zatmění pouhým okem je nebezpečné, nevhodné jsou i sluneční brýle, upozorňují odborníci. Lidé si na hvězdárnách mohou koupit speciální brýle, použít mohou také svářečské sklo hustoty 13 nebo 14. Filtr se musí přidat i k dalekohledu.

Česko letos čeká ještě na jedno zatmění. Dne 28. září bude v ranních hodinách úplně zatmění Měsíce. Další zatmění Slunce, které bude možné pozorovat z území Česka, bude opět částečné, a to 20. června 2021. Nejbližší úplné zatmění Slunce budou Češi moct pozorovat až 7. října 2135.

ČTK

DALŠÍ PODROBNOSTI O ZATMĚNÍ NAJDETE ZDE: 

Článek

Detail zatmění Foto:

Zatmění slunce měnila náboženství a stála i na počátku vědy

Dnes je zatmění pouhým krátkým spektáklem, v minulosti ale mělo významný vliv ve vývoji civilizace.

Článek

Co se stane při zatmění Slunce? Foto:

Zhroutí se česká energetická soustava kvůli zatmění Slunce? Energetici odpovídají

Česká energetická soustava by měla zvládnout částečné zatmění Slunce, které bude v ČR pozorovatelné příští pátek.

 

Článek

partial_eclipse Foto:

Všechno, co jste si přáli vědět o zatmění Slunce, ale báli jste se zeptat

Je skoro nemožné vyhnout se zprávám o částečném zatmění Slunce 20. března. Bude na co koukat, tak si jej nenechte ujít ani vy, ze Slunce bude ukrojen pořádný kus.


První pražské slůně živě ze ZOO Praha
TV PROGRAM
DNES V TVAutosalon Foto:
20.15
DNES V TVOhnivý kuře Foto:
20.15
DNES V TVdavinci 1. díl - Obrázek 3 Foto:
21.35

reklama