reklama

Chce ISIS zničit všechny starověké neislámské památky?

ISIS ničí památky Foto: ISIS ničí památkyFoto: All

Libyjci mají strach o své archeologické skvosty. Oprávněně...

Libyjská metropole Tripolis sice leží skoro 3000 kilometrů od iráckého starověkého města Nimrúd, to ale neznamená, že libyjským archeologickým skvostům nehrozí podobný osud. Radikálové z Islámského státu (IS) v iráckých archeologických lokalitách předvedli svou brutalitu a kladivy a buldozery je srovnávají se zemí. IS je také v Libyi a tamní archeologové se začali obracet na kolegy v Evropě s prosbami o pomoc při ochraně památek, píše britský The Guardian. Pět z libyjských lokalit je na seznamu světového dědictví Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO).

"Je to všechno nepředvídatelné, naše památky jsou ohroženy a je velmi obtížné je ochránit," sdělil šéf archeologického výzkumu z univerzity v Tripolisu Mustafá Turdžman.

V Libyi se nacházejí poklady historie křesťanství i islámu, památky z období vlády Řecka i Říma a také doklady o životě dynastií sídlících v poušti. K nejpůsobivějším patří město Leptis Magna považované za jedno z nejkrásnějších v římské říši. Na ostrově dále na východ od Tripolisu je jedna z nejstarších kolonií starého Řecka Cyrene, jež si zachovala význam až do zemětřesení v roce 365. Ghadames, nacházející se jihozápadně od Tripolisu, je jedno z nejstarších severoafrických osídlení, jež UNESCO označuje za perlu pouště. Ještě dále na jih v pohoří Tásili Naadžir se pak nacházejí jeskynní malby z období 12 000 let před naším letopočtem až do počátků naší éry. Turdžman je považuje za muzeum poskytující pohled do historie lidstva. A nakonec na severozápadě Libye leží obchodní centrum Sabratha založené Féničany asi 500 let před naším letopočtem jako důležitý obchodní přístav.

IS působící v Libyi zatím na žádný z těchto skvostů nezaútočil, avšak má své lidi v několika pobřežních městech, v Syrtě i Darná, kde má památky z neislámského období na dosah. Mnohá muzea už zabarikádovala své vstupy a do bezpečných trezorů ukryla menší artefakty. Libyjští akademici se zatím chovají podobně prozíravě jako jejich kolegové v Mali, když se snažili před extremisty v roce 2012 chránit památky v Timbuktu.

"Panují obavy, že by IS mohl v Libyi zopakovat to, co provádí v Iráku. V tomto chasou se může stát cokoli," řekl britském listu Háfid Valda, který se má stát brzy zástupcem libyjského představitele při UNESCO.

Ahmad Mustafá z fakulty archeologie na univerzitě v Benghází doporučuje o libyjských památkách raději mlčet a neposkytovat IS "adresy".

Jakmile internet obletěly snímky ničení z Iráku, rozběhla se čilá výměna mailů mezi libyjskými odborníky a jejich kolegy v mezinárodních kulturních institucích, říká profesor z univerzity v Leicesteru David Mattingly. Poselství je jasné: Pomozte! To, co by se mohlo stát v Libyi, je hrozné, popisuje obsah korespondence.

Za revoluce v roce 2011 se mnozí Libyjci dobrovolně ujali ostrahy nejvzácnějších lokalit. Naděje, že se po skončení bojů otevře cesta novým vykopávkám, se však nenaplnily.

I když hrozba, že se IS bude v Libyi chovat podobně jako v Iráku nebo Sýrii, existuje, Valda považuje za větší problém špatné územní plánování a nekontrolovanou výstavbu. "Lidé chtějí stavět v archeologických lokalitách a v mnoha případech při tom ničí památky. Není tu zákon ani pořádek, takže berou zákon do svých rukou," říká.

ČTK

První pražské slůně živě ze ZOO Praha
TV PROGRAM
DNES V TVExtant Foto:
20.15
DNES V TVVlak do neznáma Foto:
20.15
DNES V TVDuel Frost - Nixon Foto:
22.50
DNES V TVModrý kód Foto:
20.15
DNES V TVShow Jana Krause - 18.1.2013 - Obrázek 1 Foto:
21.35

reklama