reklama

Byli neandertálci chytřejší než my? Nové důkazy to naznačují...

Nová rekonstrukce neandrtálce Foto: Nová rekonstrukce neandrtálceFoto: All

V gibraltarské jeskyni nalezli abstraktní umění neandertálců. Ukazuje na jejich vyspělost, zejména tu duševní...

Pravěké rytiny připomínající mřížku pro piškvorky objevil mezinárodní vědecký tým v jeskyni Gorham na Gibraltaru na jihovýchodním cípu Pyrenejského poloostrova. Dílo je datováno do doby starší než 39 000 let a podle doprovodných artefaktů je připisováno neandertálcům. Objev byl publikován v novém čísle amerického odborného časopisu Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS).

Vědci uvedli, že jde o dosud nejpřesvědčivější doklad pro to, že tito hominidé také vytvářeli jeskynní umění, což byla činnost připisovaná bez výhrad zatím jen moderním lidem.

Badatelský tým Ruth Blascové a Clivea Finlaysona vyloučil, že by nalezené zářezy vznikly bezděčně nebo náhodou. Není však jednoznačné, co pravěká rytina představuje, podle vědců mohlo jít o mapu nebo třeba varování pro ostatní, že jeskyně již někomu patří.

Článek

Ao, poslední neandrtálec

Neandrtálci měli tvář člověka, ale tělo opice. Čím to?

Neandrtálci se stávali lidštějšími po částech. A začalo to všechno jednou z nich...

"Tvorba maleb nebo rytin na stěnách jeskyní je považována za posun ve vývoji kognitivních schopností člověka. Takovéto chování bylo přisuzováno výlučně moderním lidem a bylo dosud považováno za dělicí hranici mezi našimi přímými předky a ostatními hominidy včetně neandertálců," uvedl podle serveru theguardian.com jeden z autorů článku Joaquín Rodríguez-Vidal.

Badatelé dodali, že tato abstraktní rytina o celkové ploše asi jeden metr čtvereční je navíc přínosem k celkovému poznání kreativity a inteligence neandertálců.

Neandrtálské umění

Neandertálské umění

 

ČTK

 

První pražské slůně živě ze ZOO Praha
TV PROGRAM
Životodárný spánek Foto:
02:55 03:45
74%
DNES V TVEvoluce zla Foto:
20.00
DNES V TVAmerická 70. léta Foto:
21.10
DNES V TVMoto cestou necestou Foto:
20.15
DNES V TVOhnivý kuře Foto:
20.15
DNES V TVTOP STAR magazín Foto:
21.35
DNES V TVSběratelé kostí Foto:
20.15
DNES V TVSběratelé kostí Foto:
21.15

reklama